Vanity

 

vanity0

Picture 1 of 26

vanity

vanity2 fotografie w rosarium Pani Małgorzaty Kralki 2013 .

Klasyfikowana najczęściej jako mieszaniec piżmowy. O ile jeszcze te mieszańce Pembertona pochodzące od  Triera można jeszcze /dość umownie/ nazwać mieszańcami piżmowymi, to w tym przypadku mamy już do czynienia z umowną umownością.Prowokując, proponuję zamienne zaklasyfikowanie tej odmiany do grupy mieszańców herbatnich.

vanity vanity2 vanity3

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

Hodowca – Joseph Pemberton, rok 1920.

Kwiaty – karminowo różowe, pojedyncze do półpełnych , złożone z do 15 płatków. Kwitnie niewielkimi kiściami, powtarza kwitnienie. Można by trochę pogrymasić, że wielkość jej kwiatów w stosunku do dużych rozmiarów krzewów jest trochę za mała, ale jednak ich kolor, odbiegający od pastelowych odcieni mieszańców Pembertona, rekompensuje ten minus.

vanity-2 vanity

vanity3   Fotografie – przez uprzejmość Pani Urszula Trętowska w Montisfont Abbey.

Zapach – dość intensywny, bardzo oryginalny.

Krzew – jest rodzajem klimbera w cieplejszych stronach dorastającego powyżej 2m wysokości, natomiast w naszych stronach to się dopiero okaże. Prawdopodobniej będą to dość biedne krzewy o kilku niezbyt symetrycznie ułożonych pędach.

2-ca-vanity-023 2-vanity-022 vanity

Kolekcja własna

Pochodzenie -  siewka Chateau de Clos Vougeot . Chciałbym tu zwrócić uwagę, że Vanity jest tak w istocie siostrzaną siewką Nur Mahal. w obu przypadkach rośliną mateczną jest Chateau de Clos Vougeot, natomiast dawca pyłku jakaś nienazwana własna siewka Hodowcy, przy czym oczywiście nie możemy wkluczyć, że ta sama.

Vanity – próżność. Przyznacie Państwo, że trochę dziwna nazwa jak na  w sumie miłą różę.  Vanity , posłużyła Davidowi Austinowi jako dawca pyłku przy wyhodowaniu bardzo oryginalnej *Scintillation* .Jest bardzo popularna w Anglii. w roku 2016 odwiedziłem cztery znane ogrody angielskie i w każdym z nich znalazło się miejsce dla tej odmiany. Całkiem zresztą słusznie, co chciałbym podkreślić.

Napisz komentarz