Meldorf

meldorf-insektenhotel

Picture 1 of 20

Założenie różane w Meldorf założyła dziennikarka a prywatnie pasjonatka i miłośniczka starych róż
Gerda Nissen, która większość swojego życia spędziła w tej miejscowości. Nasadzenia te składają się ze starych odm róż znalezionych w parkach podworskich, starych cmentarzach, starych ogrodach i parkach regionu Ditmarschen.

gerda-nissen

Gerda Nissen/na fotografii obok/ była nie tylko dziennikarką ale też pasjonatką ogrodniczą. Z różami historycznymi pierwszy raz zetknęła się w latach siedemdziesiątych i to było to czego szukała, to była fascynacja od pierwszego wejrzenia. Od tego momentu zaczęła ich świadomie szukać, identyfikować i sadzić je na terenie muzeum rolnictwa  szlezwicko-holsztyńskiego .

Aby identyfikować ściągała krajową i zagraniczną literaturę, jeździła do Sangerhausen .
Tak powoli powstawała kolekcja którą dzisiaj wciąż można oglądać i podziwiać, mając w pamięci osobę która sama uległa czarowi starych róż i udostępniła je innym, aby szerszy ogół społeczeństwa mógł też doświadczyć tego szczęścia. I na pewno gdyby jeszcze dziś żyła/1929 – zmarła w roku 1999/, bardzo cieszyłaby się, że jej praca nie poszła na marne. I rzeczywiście tak jest, gdyż to małe rosarium cieszy się sporą oglądalnością i jest jedną z   atrakcji turystycznych regionu Szlezwik- Holsztyn oraz regionu Ditmarschen.

Gerda Nissen jest też autorką książki o różach Alte Rosen.

Tekst i fotografie – Pani Małgorzata Kralka.

Po więcej informacji zerknijmy *tutaj*. Z tejże strony pochodzi również fotografia Pani Gerdy.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.