Glucksburg Rosarium

glucksburg-001

Picture 1 of 25

Pani Małgorzata Kralka, niestrudzenie peregrynuje po Europie w poszukiwaniu okazów których jeszcze nie widziała i ogrodów które by ją zachwyciło. Jednakże w miarę ja ubogaca swoje zasoby i kolekcję zadanie tak postawione staje się coraz to trudniejsze do zrealizowania. W roku 2012  podróżowała po północnych Niemczech a prezentację zaczyna od rosarium w Glucksburg.

Miasto Glucksburg jest dziś sennym kurortem położonym nad morzem a Zamek Glucksburg to   letnia rezydencja  króla Fryderyka VII , gdzie też zmarł.

Zamek Glücksburg znajduje się prawie nad morzem „nie dość, że ładny sam w sobie, to jeszcze pięknie ulokowany”. Został wybudowany na cyplu wchodzącym wprost w jezioro. Zamek został wybudowany w latach 1582-87 przez Nikolusa Kariesa i jest to największy tzw. wodny zamek w Niemczech. Wcześniej był tam klasztor cystersów, pozostałości po klasztorze wykorzystano jako fundamenty zamku.
Pierwszym właścicielem zamku był brat króla Danii – Jan Młodszy, potem zamek zmieniał kilkakrotnie właścicieli, a jego pomieszczenia były także wykorzystywane jako koszary i szpital wojskowy.
Ale przez stulecia zamek nie zmieniał swojego wyglądu  i nadal jest efektowną rezydencją obronną na planie kwadratu. A jego białe ściany malowniczo odbijają się w wodzie.
Wnętrza zamku są udostępnione dla zwiedzających a do największych skarbów zamku  zaliczana jest kolekcja holenderskich arrasów. A w tzw. Czerwonej Sali (Roter Saal) warto obejrzeć stiukową dekorację.  Warta zobaczenia jest także zamkowa kaplica, w której znajduje się rzeźbiony w drewnie ołtarz z XVII w., a jej sklepienie ozdobione jest freskami.

Rosarium  znajduje się na terenie zamkowych ogrodów i zostało założone w roku 1990 przez Ingwera J. Jensena, który też sam wg, własnego upodobania wybrał owych 500 odmian róż które  tworzą to rosarium. Jak widzimy  na fotografiach Pani Małgorzaty Kralki  rabaty nie są  czysto różane , ale różnego rodzaju byliny mają tu swe integralne miejsce. Same rabaty są udaną kompozycją krzewów różanych i bylin. Kombinacja kolorów i zapachów  wprawia nas w szczery podziw i jest dla każdego zwiedzającego , szczególnym doświadczeniem.

Spotkać się też możemy z różą D. Austina Schloss Glucksburg .

Proponuję dwie odrębne prezentacje. Widoki zamku, parku i rosarium oraz tradycyjnie już portrety róż.

Wszystkie fotografie – przez uprzejmość , Pani Małgorzata Kralka 2012.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.