Abelzieds

albezieds-jpg2_ albezieds albezieds-jpg3_

Mieszaniec róży rugosa.

Synonim – Abelzjeds .

Hodowca – Dzidra Rieksta/Łotwa/ , rok 1968.

Kwiaty w zasadzie białe z lekkim różowym nalotem, zwłaszcza na zewnętrznych płatkach. Kwiaty średnicy 5-6cm, półpełne, złożone z około 15 płatków. Kwitnie niewielkimi kiściami złożonymi  nawet z kilkudziesięciu kwiatów. Kwitnienie skoncentrowane jest w okresie wiosennym. Powtarza kwitnienie , ale nie jest ono już tak spektakularne jak pierwsze. Jeżeli chcemy zapewnić sobie obfite coroczne kwitnienie , winniśmy skracać jej pędy mniej więcej o jedną trzecią.

Zapach – nieznaczny.

Krzew sporych rozmiarów, do 2m wysokości o nieco wiotkich splątanych, zielonych i bardzo kolczastych  pędach. Mrozoodporność jej nie jest zdefiniowana jednoznacznie. Zapewne gdzieś pomiędzy 4 a 5 strefą usda. W  tej kwestii HMF ewidentnie rozmija się z prawdą.

Liście o wyraźnie zarysowanym rysunku na blaszce liściowej , ale nie pomarszczone jak u rugosy i błyszczące/sic!/.

Pochodzenie - r. rugosa alba Rehder  x Poulsen’s Pink .  Jeżeli miałbym wybrać pomiędzy opisywaną tu Abelzieds i Ritausma – to  nie ma wątpliwości. Ta druga jest bezsprzecznie lepsza. Abelzieds ma jednakże dla rozwoju hodowli róż , niepodważalne zasługi. Stała się bowiem rośliną mateczną innych pięknych odmian autorstwa dr. Rieksty , takich jak:     właśnie*Ritausma *-czy potem *Zaiga*,* Agra* i Parsla.

Fotografie – Marian Sołtys w rosarium Olomouc w roku 2012.

Napisz komentarz