Parfum de l’Hay
Fotografie- Marian Sołtys w ogrodzie Pani Małgorzaty Kralki 2012.
HMF, klasyfikuje tę odmianę jako mieszańca róży rugosa. Literalnie rzecz ujmując, winniśmy ją nazwać raczej mieszańcem róży damasceńskiej, ale zewnętrzne jej desygnaty jak kształt kwiatu i ogólny wygląd liści słusznym czynią nazywanie jej mieszańcem rugosas.
Fotografie: Marian Sołtys – kolekcja własna.
Hodowca – Jules Gravereaux, rok - 1901 .
Kwiaty w kolorze wiśniowo czerwonym/karminowo czerwonym/, średnicy około 10cm. Kwiaty są ładnej, starannej, kulistej budowy, złożone z około 30-35 płatków. Kwitnie niewielkimi kiściami mającymi tendencję do przewieszania się.
Rycina autorstwa S. Hugard, pochodzi z wydawnictwa z roku 1902 Les Roses cultivees a L’Hay.
Zapach – ujawnia się bardziej przy wyższej wilgotności i i niższych temperaturach. Wiemy , że Jules Gravereaux, powiedzmy to tak najogólniej, na zlecenie rządu francuskiego pracował nad odkryciem ,wyhodowaniem, takich nowych odmian róż, które nadawałyby się do hodowli na skalę przemysłową z przeznaczeniem na produkcję olejku różanego. Szło mu to ze zmiennym szczęściem. Opisywana aktualnie odmiana jest jednym z owoców wspomnianych wysiłków a przystąpił do prac nad nią zaraz po powrocie z misji rządowej w Bułgarii. Nazwa nadana przez hodowcę sugerowała by jakieś nadzwyczajne walory zapachowe tej odmiany. Również Graham Thomas w swojej Rose Book z lekka sobie podkpiwa z tej nieco napuszonej, zapowiadającej nie wiadomo co - nazwy. Dziś odmianę tę cenimy bardziej za ładny czerwony kolor kwiatów.
fotografia – przez uprzejmość Pan Tadeusz Kurek
Krzew po rugosowemu ościsty, wysokości do 150cm, mrozoodporny. Wiemy , że szkółki rodziny Cochet również interesowały się możliwościami jakie daje rosa rugosa. Znajdowały się one stosunkowo niedaleko bo około 40 km na południowy wschód od pól testowych Gravereaux w Grisy-Suisnes. a Charles Cochet-Cochet współpracował z Jules i był bardzo zainteresowany ustaleniami jakie ten w czasie wzmiankowanej podróży poczynił.
Liście ciemno zielone, dość wyraźnie pokarbowane.
Pochodzenie - /Summer Damask x General Jacqueminot/ x r.rugosa . Szukając tej odmiany pamiętajmy jednakowoż , że istnieje jeszcze jeden mieszaniec J. Gravereaux nazwany przez niego *Roseraie de L’Hay* a różnica między nimi jest na prawdę istotna.
Fotografie- Marian Sołtys w ogrodzie Pani Małgorzaty Kralki 2012.