Danae

danae-1a danae-a

Mieszaniec piżmowy.

Hodowca – Joseph Pemberton, rok 1913.

Kwiaty początkowo kremowo, żółte, potem prawie białe, rozwijają się do formy płaskiej z odsłoniętymi pylnikami. Kwiaty średnicy 6-7cm, złożone są z około 20-25 płatków. Kwitnie niewielkimi kiściami, przez cały sezon.Doskonale się prezentuje.

danae danae2 danae4

Zapach – mocny.

Krzew – w sprzyjających warunkach przybiera formę niezbyt wysokiego klimbera, nie przekraczającego jednakże wysokości 2m. U nas, ze względu na niezbyt  wysoką mrozoodporność/ 5 strefa usda/, będzie to solidny krzew.

danae_0

danae-pem fotografie – przez uprzejmość – Pani Urszula Trętowska – Montisfont Abbey

Liście ciemno zielone, błyszczące. HMF ostrzega, że jest to odmiana podatna na czarną plamistość.

Pochodzenie – Trier x Gloire de Chedane Guinnesenau.

Popularność mieszańców piżmowych w ciągu ostatniego stulecia fluktuowała podobnie jak i innych grup róż. Raz były bardziej popularne, innym razem mniej. Jeżeli porównamy dane zawarte w Combined Rose List z roku 1988 i w roku 2007 , to okaże się że ich popularność zdecydowanie wzrosła. I tak odmiana Eva była w roku 1998 oferowana przez 5 szkółek,a w dwadzieścia lat później już przez 20 firm. Danae odpowiednio przez 9 i 33 a Omawianą tu Ballerinę w roku 1988 oferowało 26 szkółek, podczas gdy w dwadzieścia lat później ponad 100! – podaję za Suinstable Rose Garden , str.265.

W roku 2012 kupiłem ją w litewskiej szkółce Sybirkos Rożynas. fotografie kolekcja własna 2012

Napisz komentarz