Nahema

nahema

nahema2-copy Fotografie – Przez uprzejmość Pani Olena Kovalova.

Mieszaniec English Roses.

Hodowca – Georges Delbard, rok 1991 i szybko zyskała reputację jednej z najlepszych róż pnących obecnych na rynku.

Kwiaty  jasno różowe, kuliste, w typie english roses Austina. Kwiaty średnicy 8-9cm, złożone z 25-30 płatków. Kwiaty sa bardzo trwałe i długo nie opadają .

Zapach – mocny i bardzo bogaty owocowo cytrusowy, utrzymuje się nawet w opadłych płatkach   . Nie bez powodu nazwa tej róży nawiązuje do nazwy słynnych perfum Guerlaina.  Nazwa ta wywodzi się z baśni 1001 nocy, jest to imię jednej z księżniczek a oznacza córka ognia. Zostały stworzone w 1979 roku przez Guerlaina z myślą o Catherine Denevue.

nahema nahema1

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

Krzew – niesłychanie bujny i żywotny. W dobrych warunkach osiągający do 3m wysokości. Ciekaw jestem jak będzie sprawował się w naszych warunkach. Kto ma tą odmianę , niech podzieli się proszę, swoimi uwagami.Kto nie ma a zainteresowała go, niech zerknie na stronę – http://rosaplant.pl/roze-roze-pnace-nahema-deleri/p,113042 – jest tam do kupienia.

nahema-1

nahema fotografie – przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz, kolekcja własna.

Liście gęsto rozmieszczone na pędach,ciemno zielone , półmatowe o trochę intrygującej manierze lekkiego zwijania się co na pierwszy rzut oka sugerowałoby brak wody. Pomimo tej swojej maniery sa silne i odporne na choroby.

Pochodzenie – Grand Siecle x Heritage.

nahema nahema2 nahema3

nahema4  Fotografie – Marian Sołtys w kolekcji Barni Pistoia 2014.

Piętnaście lat przyglądał się jej Delbard, nim zdecydował się wypuścić ta odmianę do obrotu handlowego. Nie był pewien jej wartości? Raczej nie, raczej chodziło tu o kwestie praw autorskich do Heritage Austina.

nahema  Fotografie – Nina Wroobel, różanka ogrodu botanicznego w Bronx.

Chylę w każdym razie czoła przed intuicją hodowcy, który natychmiast dostrzegł potencjał tkwiący w dorobku Austina. Dołączył w ten sposób do elitarnego /jeszcze/ klubu hodowców którzy próbują tworzyć nową jakość dokonując krzyżówek z różami Austina. Inna odmian należąca do tego elitarnego klubu to Sweet Kathleen Zar’ego.

 

3 komentarzy do “Nahema”

  1. Maria Michałkiewicz napisał:

    Witam, posadziłam Nahemę jesienią, przetrwała pod kopczykiem; w tym sezonie dorosła do około 80-90 cm, kwitnienie rozpoczęła dość późno, chyba ok. 2 tygodni po Eden Rose, ale kwitnie cały czas pękami kwiatów na szczytach pędów. Jest zdrowa, rzeczywiście pięknie pachnie. nastawiam się raczej na prowadzenie jej jako dużego krzewu, więc nawet gdyby wymarzła, to i tak będzie piękna :-). Pozdrawiam

  2. Kurek Tadeusz napisał:

    Te wszystkie zalety odziedziczyła pewnie po jednym z rodziców, bo przecież ‚Heritage’ to też jedna z najlepszych wód toaletowych męskich Guerlaina.

  3. Anna napisał:

    Słabo się rozkrzewia, słabo kwitnie, taki „biedny” krzaczek z niej. Co roku wypuszcza jeden bukiet w postaci 6-7 róż na szczycie i to wszystko. Przy niej rośnie Alchymist jak King-Kong, a ona taka drobna blondynka Jane

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.