Walkure

walkure-1281 Fotografie: Marian Sołtys w rosarium  Baden k. Wiednia 2011.

Mieszaniec rosa canina.

Hodowca – Rudolf Geschwind, rok 1909. Niestety, jak wykazały ostatnie ustalenia wybitnego znawcy dorobku tego hodowcy – odmiana będąca aktualnie w obrocie handlowym  pod tą nazwą , nie może być zaliczona do dorobku Geschwinda.

walkure-1 walkure-2 walkure-3 walkure-k walkure

fotografie – przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz, kolekcja własna. Jak widzimy na fotografiach w Lost Beauties oraz w rosarium Baden, róże trochę są podobne do siebie, ale jednak różne. Natomiast ta od Pani Kamili, to już wyraźnie inna odmiana, pochodząca zapewne z kolekcji Cavriglia.

Kwiaty jasno różowe, nieco płowiejące zwłaszcza na brzegach płatków, średnicy 5-6cm. I tu się właściwie zaczynają różnice. Prezentowana jest jako forma pełna, półpełna a nawet jak w przypadku kolekcji Louberta, pojedyncza. Ta , którą sfotografowałem w Baden jest półpełna. Jestem pewien, że Unmuth wie co mówi. Nie powtarza kwitnienia.

Zapach – owocowy /maliny?/.

walkure walkure2

fotografie – Pani Urszula Trętowska w rosarium Lost Beauties 2012.

Krzew jest klimberem dorastającym do 3 m wysokości. Pędy brązowo czerwone obficie uzbrojone w białawe kolce.Mrozoodporna.

walkure

walkure2  fotografie – Marian Sołtys Roseto Botanico rok 2014.

walkure2 walkure_0

Liście -ciemno zielone, matowe o zaokrąglonych listkach. Gdybym miał wyrokować po liściach, przypisał bym jej silne koneksje po róży galijskiej.

Pochodzenie – rosa canina x nieznana. Kupując ją, miejmy świadomość tego, że w obrocie handlowym niekoniecznie kupimy Walkure Geschwinda.

Napisz komentarz