Nordlandrose I oraz II

nordland-rose-ii-rok-1928

nordlandrose-1444 Fotografie te wykonane w rosarium Baden k. Wiednia 2011, przedstawiają Nordlandrose II

nordlandrose-1445

Poza pewnego rodzaju wygodą w wyszukiwaniu danych, nic nie przemawia za tym by te róże przestawiać w jednym wpisie. No, może jest jeszcze jeden powód. Łączy je nazwisko hodowcy Rudolfa Geschwinda, oraz to że introdukowała je, dopiero po śmierci mistrza hrabina Chotek w latach dwudziestych dwudziestego wieku.

geschwinds-nordlandrose-819

geschwinds-nordlandrose-820 Z kolei te fotografie z  rosarium Pruhonice 2011 obrazują nam Nordlandrose I.

geschwinds-nordlandrose-821 geschwinds-nordlandrose-824 geschwinds-nordlandrose-825

Charles Quest – Ritson, omawiając dorobek hodowlany Geschwinda w zakresie róż pnących , podzielił jego introdukcje na trzy grupy:

Róże powstałe z krzyżówek z odpornymi na mróz różami europejskimi jak np. rosa canina

Hybrydy z udziałem La Griferaie, oraz

Hybrydy z udziałem róży setigera.

Nordlandrose I, jest hybrydą z udziałem La Griferaie. Wyhodowana została przez Geschwinda gdzieś około 1884 roku ale rosomanes mogli ją ujrzeć dopiero po roku 1926. Hrabina Chotek już od dłuższego czasu nosiła się z zamiarem wypuszczenia do obiegu tej odmiany ale na przeszkodzie stanęła I Wojna Światowa. Quest-Ritson tak ją opisuje: „Kwiaty ma średniej wielkości,bardzo pełne,  po trzy do pięć w grupce,bardzo piękne i trwałe, podobne do kwiatów   ‚Hermosa’ czerwone pąki ładnie zostały ukształtowane płatki zawsze maja ciemniejsze rewersy. Odmiana ta kwitnie bardzo obficie i czasem skromnie powtarza kwitnienie jesienią. Roślina, która obecnie jest w uprawie pod tą nazwą ma nieco luźniejszej, niezbyt pełnej budowy kwiaty średnicy około 6cm, z wiekiem lekko różowe, prawie białe z ciemniejszą smugą  przez środek płatka.   Pomimo różnic, jestem skłonny myśleć, że nazwa jest poprawna.” Climbing Roses Of the World str.58. Dodajmy jeszcze od siebie, że nie pachnie i charakteryzuje się bardzo bujnym wzrostem choć jej pędy nie przekraczają długości 3m. Po posadzeniu, szybko podejmuje wzrost. U mnie rośnie wespół w zespół z Lykefundem, który nieco wcześniej kwitnie.

geschwinds-nordlandrosen-316a geshwinds-nordlandrose-galicja-2011-540a geshwinds-nordlandrose-galicja-2011-541a geshwinds-nordlandrose-galicja-2011-542a geshwinds-nordlandrose-galicja-2011-542a

fotografie obok pochodzą z Arboretum Borova Hora i pokazują nam Nordlandrose I

geshwinds-nordlandrose-ii-galicja-2011-647a geshwinds-nordlandrose-ii-galicja-2011-648a geshwinds-nordlandrose-ii-galicja-2011-648a_0

geshwinds-nordlandrose-ii-galicja-2011-649a Te fotografie również z Borovej Hory, przedstawiają  Nordlandrose II.

Natomiast Nordlandrose II jest zaklasyfikowana do hybryd R. Geschwinda z udziałem róży setigera. Została ona wyselekcjonowana z dorobku Geschwinda  przez Hrabinę Chotek i w trzy lata później po Nordlanadrose I w roku 1929 przedstawiona do handlu.”Zewnętrznie bardziej wygląda   na różę multiflora niż Setigera  , ma wyraźny piżmowy zapach; duże, jaskrawozielone,   liście w typie rosa multiflora; niewiele kolców; i podwójne, w kształcie filiżanki kwiaty z falującymi brzegami.  Kwiaty początkowo są ciemno różowe, potem różowe i zawsze z jaśniejszymi rewersami płatków . Roślina o bujnym wzroście i pędach dochodzących do 5m długości.” Tamże str56.

Będąc w Borovej Horze, nabyłem sadzonkę Nordlandrose I.   Przedstawiam pierwsze kwiaty.

geschwind-nordland-rosa geschwind-nordlandrose geschwind-nordlandrose2

Wszystkie fotografie  Marian Sołtys .

2 komentarzy do “Nordlandrose I oraz II”

  1. S.Kicińska napisał:

    Czy może nadszedł już czas na komentarz? Szczególnie jestem ciekawa czy ta róża (Nordlandrose I) pachnie?

  2. admin napisał:

    Nie pachnie. Wpis uzupełniłem. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Napisz komentarz