Baby Faraux

baby-faurax-393

Polyantha, wyhodowana przez Leonarda Lille z Francji w roku 1924.Bardzo wdzięczna różyczka o półpełnych, purpurowo fiołkowych kwiatuszkach o średnicy 2-2,5cm złożonych z około 15-20 płatków. Kwitnie przez cały sezon i pachnie.

Krzew kompaktowych rozmiarów , dorastający do 60-70 cm wysokości. Mrozoodporność to 5 strefa usda a więc podobna jak róż angielskich Davida Austina.Budowa krzewu daje nam ogromne możliwości kompozycyjne. możemy ją z powodzeniem uprawiać w niewielkich pojemnikach np. na tarasie. Bardzo dobrze skomponuje sie nam w założenie rabaty mieszanej – jeżeli ktoś widzi możliwość zastosowania tego typu klimatów kolorystycznych. Świetnie sprawdzi się też przy podsadzaniu innych odmian o podobnym charakterze/pnących/ jak np. Perenial Blue do okrycia gołej nasady pędów.

Pochodzenie. Nic nie wiemy o jej przodkach. Jednakże pozostawiła po sobie całkiem udane potomstwo, jako że inni rosarianie bardzo chętnie korzystali z jej niewątpliwych wdzięków. I tak: Harkness z jej pomocą dał nam Escapade w roku 1967 oraz  śliczną Red Yesterday. W 1984 roku L.Lens natomiast uzyskał Dentelle de Malines . Gdyby tak  solidniej poszukać zapewne znalazło by się więcej przykładów.

Fotografia: Marian Sołtys Roseraie l’Hay 2011.

Napisz komentarz