Borova Hora – arboretum i rosarium

poema

Picture 24 of 26

poema-a

Arboretum Borová Hora w środkowosłowackim mieście Zvolen jest  nadzwyczajnym tego typu obiektem w skali europejskiej, albowiem  skupione są tutaj pierwotne gatunki drzew. Tu znajduje   również największa kolekcja róż na Słowacji. Leży ono w dorzeczu środkowego Hronu, około 3 km od  centrum Zvolena i stanowi placówkę badawczo-rozwojową Uniwersytetu Technicznego we Zvolene, jest tworzone od roku 1965 i obejmuje obszar niemal 50 ha. Znajduje się tutaj ponad 450 gatunków drzew i ich 1100 odmian w postaci ponad 20 tysięcy egzemplarzy. Kolekcja drzew znacząco przyczynia się do ratowania puli genów i zachowania rodzimych okazów dendroflory.

Interesującą i bardzo cenną jest kolekcja róż, na którą składa się ponad 600 odmian w liczbie ponad 4000 krzewów. Kolekcja ta powstała w celu zachowania dla potomności tych odmian róż, które zostały wyhodowane głównie, ale nie tylko, na obszarze Austro-Węgier, Czech i Słowacji, ale również na terenie innych krajów a charakteryzują się swoistą wytrzymałością na warunki zewnętrzne. Zainicjował ją słynny botanik i wielki miłośnik róż, nauczyciel dendrologii Svoboda Pravdomil a projekt różanki opracowała dr Vera Wiśniewska, która też została pjej pierwszym kuratorem .Obecnie pieczę nad nią sprawuje wielki entuzjasta róż Vladimir Jezowic.  Kolekcja róż Borowa Hora Arboretum jest  niezwykle cenną podstawą do dalszej hodowli.Wiele starszych odmian, głównie róże  Rudolfa Geschwinda, są bardzo odporne na niekorzystne warunki środowiska. Są to róże, które zasługują na większą uwagę  niż  ostatni0 wyhodowane odmiany. Obecnie kolekcja obejmuje 610  odmian róż, z których 310sztuk to są odmiany rabatowe, 150 są to odmiany  parkowe,   około 90 są to odmiany miniaturowe .

Zwiedzających zainteresuje także kolekcja 660 gatunków kaktusów pochodzących zwłaszcza z Meksyku i Ameryki Południowej oraz kolekcja różnych roślin typu pustynnego, które są przechowywane w oranżerii. Ze względu na wielką wartość zgromadzonej tutaj kolekcji roślinnej, Arboretum Borová Hora zostało w roku 1981 uznane za  obszar chroniony.

W ciągu roku w Arboretum organizowane są 2 znaczące imprezy, a mianowicie w tym okresie, kiedy Arboretum jest również otwarte w ciągu weekendu:

Tydzień rododendronów (koniec maja).
Tydzień róży (początek czerwca).

Fotografie udostępniła nam Pani Małgorzata Kralka.

W roku 2011, w połowie czerwca odwiedziłem to wspaniałe miejsce. Fotografie żadną miarą nie oddają jego uroku. Przyjechałem zresztą tu by sfotografować maksymalnie dużą ilość odmian róż. Miałem szczęście, trafiłem na szczyt sezonu i mogłem udokumentować to co chciałem .Nie jest to rosarium w rodzaju Bagatelle czy tego jakie znajduje się na Mainau. To jest kolekcja, dodatkowo prowadzona w dość siermiężnych warunkach. Spotkamy tu sporo odmian Geschwinda i odmian hodowców Słowackich i Czeskich. Również Węgra Gergely Marka a także co było dla mnie dużym zaskoczeniem sporo odmian hodowców Rosyjskich/Ukraińskich?/. Klasyka zachodnioeuropejska prezentowana jest przez odmiany nieco już leciwe.

Wrażenia estetyczne psuje brak architektury ogrodowej. Na położonej na zboczu góry łące, rosną sobie zdrowo bez większej ingerencji człowieka, oparte o toporne stalowe kratownice ramblery i klimbery. Poniżej formy parkowe/krzewiaste/. Na tarasowo ukształtowanych, betonowych/niestety/ rabatach kwitną floribundy i mieszańce herbatnie. Pomysł nie najgorszy, wykonanie koszmarne.Do tego jeszcze wybijające się na plan pierwszy rury nawadniające. Żadną miarą nie jest to Abbaye de Valsaintes gdzie ogród jest również prowadzony na tarasach i nawadniany automatycznie ale istnienia jednych i drugich sztuczności trzeba się domyśleć. W Zvolenu mimo, że ogród jest górach, rabaty i ścieżki urządzono w betonie. Mam nadzieję, że gospodarze z czasem, pozbędą się tej socrealistycznej „estetyki”.

Róże wystawiono na pełną ekspozycję słoneczną, co w połączeniu ze zwięzłą gliniastą glebą powoduje, że ich wzrost jest przeciętnie mniejszy niż powinien być. Dojmujący jest brak jakichkolwiek roślin jednorocznych czy bylin. Róże zostawione same ze sobą, jak wiemy, nie dają najwyższej klasy wrażeń estetycznych. Rosarium Borova Hora pochwalić się nadto może sporą kolekcją róż miniaturowych. Podsumowując: Ci z rosomanes, którzy wybierają się tam w celach poznawczych, na pewno się nie zawiodą. Poszukujący wrażeń estetycznych winni się zdecydować na inne adresy.

I jeszcze jedna bardzo ważna informacja. W miejscowych szklarniach rozmnażane są róże z sadzonek pędowych. Można je tam kupić za grosze.

Fotografie Marian Sołtys.

2 komentarzy do “Borova Hora – arboretum i rosarium”

  1. Vladimir napisał:

    Zdravím Vás,
    pekne ste nás zdokumentovali! Iba prosím opravte pod ´Andrej Kmeť´ (červená, popínavka) bola omylom vysadená ´Alchymist´ (oranžová PP).
    Srdečná vďaka!

  2. admin napisał:

    Dziękuję za zwrócenie uwagi. Poprawiłem!

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.