Imperatrice Farah

imperatrice-farah

Mieszaniec herbatni.

Synonim – Znana również pod bardziej strawną i chyba bardziej adekwatną nazwą Strawberry Parfait. Farah Pahlavi , urodzona w roku 1938, wdowa po cesarzu Iranu Mohamadzie Pahlavim.

Hodowla – wyhodowana przez G. Delbarda z roku 1986.

imperatricefarah-jpg1_ imperatricefarah

Kwiaty o bardzo niespokojnej  barwie będącej mieszanką różowego, karminowego i białego koloru – na rewersach płatków. Kwiat klasycznej, luźnej budowy,nie pachnie.

Na stronie sklepu internetowego rozaria.pl , gdzie tę możemy  kupić tę odmianę, znajdziemy taki oto opis „Ta odmiana róży nie może nie zachwycać urodą i niezwykłym zestawieniem kolorów. Prezentuje takie nienatrętne piękno i delikatność, można powiedzieć, im dłużej się jej przypatrujesz, tym większą zwracasz uwagę na jej wdzięk i subtelność. Eleganckie połączenie białego i pąsowo – czerwonego, rzadko spotykane wygięte na zewnątrz płatki, ufarbowane przez karmin ich odgięte koniuszki, słaby ale uchwytny aromat niepowtarzalnego połączenia róży i jabłka, długotrwałe i obfite kwitnięcie, nasycone zielone liście … wszystko to bierze w niewolę licznych miłośników róż. Właśnie tej odmianie poświęca się wiele uwag na forach hodowców kwiatów w poprzek całego świata. Robią wrażenie duże, bardzo trwałe kwiaty o średnicy dochodzącej do 13 cm. Pojawiają się one zazwyczaj pojedynczo, z rzadka w grupach do 5 szt., na długich pędach, wyśmienicie nadając się do ścinania. Z początku pączki wyglądają na malinowe ale w trakcie rozwoju kwiaty robią się bardziej białe. Przy czym raczej ciężko tu zastosować termin « wypalają się », po prostu z wiekiem kwiaty jaśnieją. Kontrast między białymi płatkami a ich malinowymi brzegami wygląda atrakcyjnie we wszystkich stadiach rozwoju. Pigmentowe zabarwienie i odcienie kwiatu silnie zależą od ilości padającej na nich światła słonecznego jak również pogody, ekspozycji na krzaku a nawet pory dnia. Krzak wzniosły, stopniowo rozszerzający się od góry do dołu, z gęstymi liśćmi na wszystkich kondygnacjach i kwitnięciem w zasadzie górą. Kolce z rozległą podstawą, z lekkim odchyleniem na dół, jasne, na pędach pierwszego rzędu duże i drobne ale gęste. Liście średniego rozmiaru, lekko błyszczące.”

imperatrice-farah imperatrice-farah1

imperatrice-farah2  Fotografie – Marian Sołtys w kolekcji rodziny Barni w Pistoia 2014 .

Krzew bardzo bujny, dorastający w korzystnych warunkach atmosferycznych i siedliskowych nawet do 200cm. Liście duże, bardzo obficie okrywające pędy.

Fotografie: Przez uprzejmość – Elena Pshestemska oraz Olena Kovalova.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.