R.rubiginosa Eglanteria Sweet Briar

rrubiginosa-dimorph-1a.jpg rrubiginosa-dimorph.jpg

Nadto jeszcze Eglantine, The Misonary czy Weinrose. Gatunek rodzimy dla Anglii , bardzo szybko naturalizowała się w Ameryce Północnej gdzie się szeroko rozpowszechniła. W Nowej Zelandii, gdzie była rozmnażana z nasion i sadzona przez misjonarzy jako roślina żywoplotowa, tak się rozpowszechniła, że uznana została za szkodliwy chwast. Po komplet nazw synonimicznych proszę sięgnąć do HMF. Kwiaty pojedyncze, pięciopłatkowe w kolorze jasno różowym , nie za duże 4-5cm średnicy, bardzo lubiane i nadzwyczaj chętnie odwiedzane przez pszczoły. Pachną zielonym jabłkiem podobnie jak i liście niestety, kwitnie tylko raz.

rosa-rubiginosa

rosa-rubiginosa-2 fotografie owoców – Pani Joanna Smolińska w rosarium Powsin 2012.

Krzew o majestatycznym wyglądzie i dość nieregularnym pokroju o łukowato wyginających się , bardzo kolczastych pędach dochodzących do 4-5m długości. Wymaga dla okazania swej urody sporo miejsca jako, że krzew dorasta do 3m średnicy. Liście dekoracyjne pachnące jabłkami, zwłaszcza w wilgotną pogodę . W suche dni by przekonać się, że jej liście również pachną trzeba liść rozetrzeć w dłoniach. Posiada wszelkie możliwe przymioty jakie winny mieć róże . Jest mrozoodporna poniżej -30c, niewrażliwa na uprawę w miejscach zacienionych czy w gorszych warunkach glebowych. Niewrażliwa na choroby grzybowe, no może na czarną plamistość. Zakłada dekoracyjne kolczaste owoce chętnie zjadane przez ptactwo i zwierzynę.

Pochodzenie: ? Pod koniec dziewiętnastego wieku Lord Penzance wyhodował szesnaście hybryd eglantine różniących się od odmiany wyjściowej intensywnością koloru, stopniem wypełnienia kwiatu, nadto mają bardziej pachnące liście. Fotografie: Marian Sołtys Europa Rosarium Sangerhausen 2009.

Napisz komentarz