Marie Louise Velge

marie-louise-velge1.jpg Fotografia: Dzięki uprzejmości Pani Magdy Jarszak.

 

Floribunda/forma pośrednia pomiędzy floribundą a mieszańcem herbatnim/, która to została wyczarowana w firmie RVS Rijksstation Voor Sierplantenteelt  Belgii w roku 1991. Nie miałem bladego pojęcia o istnieniu tej cudownej róży do dnia w którym to otrzymałem od Pani Magdy Jarszak tą właśnie fotografię z jej też pomocą ją nabyłem i rośnie już sobie od wiosny 2010. Kwiaty ma delikatnie różowe bielejące z wiekiem, duże bo około 11cm średnicy, półpełne  do 20 płatków o umiarkowanym zapachu.

velge

Krzew, wysokości 110 – 130cm(HMf podaje 60cm, co bacząc po dorodnych rodzicach nie wydaję się być prawdziwe). Na fotografii widzimy jak pysznią się soczyście zielone liście , które zdają się być równie atrakcyjne i ozdobne jak u Chopina. Zakłada owoce. Mrozoodpornośc 6 strefa usda. Laureatka wielu nagród na pokazach różanych w Hadze, Baden Baden i Genevie.

Pochodzenie: Queen Elizabeth x Frederic Chopin . No tak!  to właśnie ten Chopin Stanisława Żyły! To, że odmiana ta powstała właśnie w Belgii akurat nie dziwi gdyż jak pamiętamy dochód ze sprzedaży jej krzewów, w latach 80 ub wieku, został ofiarowany na fundusz walki z białaczką u dzieci, prowadzoną przez Belgijskiego laureata nagrody Nobla prof. De Duve. Akcja prowadzona była przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Róż, we współpracy z Królewskim Towarzystwem Miłośników Róż w Belgii. Frederic Chopin zyskał więc w Belgii niejaką popularność. Baroness Marie Louise Velge – znana rosarianka Belgijska,przewodniczący i członek wielu  składów jury konkursów i pokazów rózanych. Działaczka WFRS , zawsze gotowa poświęcić swój czas innym . Laureatka Złotego Medalu WFRS

 

1 komentarz do “Marie Louise Velge”

  1. Jowita Czyż napisał:

    Piękna! Szkoda, że tak trudna do zdobycia…

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.