Święto Róży – Kutno

Jeśli ktoś myśli, że zaklinanie rzeczywistości jest domeną polityków, to się grubo myli. Na tzw. święcie róży w Kutnie bowiem wszystko było, nie było tylko róż, tzn. były pretekstem do jarmarku. Sfotografowałem więc aranżacje kwiatowe z różą w roli głównej autorstwa Druvis Ciritis łotewskiej florystki aranzacje.jpg po godzinie pobytu wracałem  do domu. Wszystkie bowiem róże na święcie róży w Kutnie mieściły się na przysłowiowym łebku szpilki. cala-wystawa.jpg To co widzimy na fotografii to wszystko!!! Pewnym wytłumaczeniem tego jest  zanik produkcji róż w okolicach Kutna i jak pisze Pani Teresa Monsingiewicz starają się podtrzymywać dawne tradycje przynajmniej przez propagowanie sztuki florystycznej.

Aranżacje owe nie są tak odlotowe jak te na fotografiach Marka Stępnia, które możemy podziwiać na forum ogrodniczym, ale cieszmy się tym co mamy.

Wszystkie fotografie: Marian Sołtys

2 komentarzy do “Święto Róży – Kutno”

  1. admin napisał:

    Otrzymałem dziś miły list od Pani dyrektorki Domu Kultury w Kutnie Pani Teresy Monsigiewicz.W tym roku zaprasza wszystkich rosomanes na święto róży w dniach 10 -12 września oczywiście w Kutnie, a wszystkie szczegóły znajdziemy na stronie http://www.swietorozy.pl. Polecam!

  2. Jerzy Stachowiak napisał:

    „Jeśli ktoś myśli, że zaklinanie rzeczywistości jest domeną polityków, to się grubo myli”

    Ależ to organizują właśnie politycy – politycy samorządowi, więc organizacja Święta Róży to sprawa jak najbardziej polityczna. Wystawa róż to w zasadzie dodatek do koncertów (w tym roku aż kilkanaście, m.in. Kazik Staszewski i Budka Suflera) i innych wydarzeń – pozostała róża w nazwie święta, ale to obecnie coś w rodzaju „dni miasta”. Róże w tym wszystkim się gdzieś zapodziały, zresztą już nie ma hodowli róż w okolicach Kutna, więc trudno, żeby było inaczej.

    Przypuszczam, że z tego prawie miliona złotych, które w tym roku wyda urząd miasta i sponsorzy na Święto Róży, na organizację wystawy róż pójdzie zaledwie parę tysięcy.

Napisz komentarz