Rosa Majalis Plena
Jest to róża , którą znalazłem w opuszczonym ogródku nieistniejącego już domu we Włodawie. W zidentyfikowaniu jej pomógł mi Pan Vladimir Jeżowić ze Słowacji. Foecundissima, rosa cinnamomea,rose du Saint Sacrament i jeszcze kilka synonimów znajdziemy na HMF. Znana od XVI wieku. Kwiaty różowe, pełne o średnicy do 5cm. Praktycznie bez zapachu. Płatki kwiatowe drobnieją ku środkowi kwiatu, przez co wygląda jak gdyby był nieco postrzępiony. Jedna z najstarszych form pełnych jakie były uprawiane w naszych ogrodach. Kwitnie raz w sezonie.

Krzew wysokości do 2m, listowie drobne matowe. Bardzo ekspansywna, panoszy się po ogrodzie za pomocą odrostów korzeniowych, tworząc zarośla cienkich brązowo czerwonych pędów pędów o wysokości 1,0 – 1,5m. Jeżeli nie dopuścimy do tworzenia się owych zarośli pędy jej mężnieją a krzew wygląda malowniczo z łukowato wygiętymi pędami pod ciężarem kwiatów.
fotografia – Joanna Smolińska rosarium Powsin 2012.
Ów brązowawy kolor jest przyczyną nazwania jej cinnamomea a nie zapach cynamonu. Kolce rozmieszczone są z rzadka, głównie parami, pod ogonkiem liściowym. W przeciwieństwie do swojej formy pojedynczej, forma plena, nie zawiązuje owoców. Mrozoodporność Hmf podaje jako 6 strefa usda, jednakże nie jest to prawdą jako, że spadki temperatury do -29C zimą 2010 wytrzymała doskonale i kwitła bardzo obficie nie wykazując żadnych objawów uszkodzeń mrozowych.
Jeszcze jedna fotografia.Tym razem przedstawia ona nienazwaną krzyżówkę r.majalis z r. rugosa. Zrobiła ją Dorota Blicharz w rosarium w Sangerhausen.Jest to spory krzew, na oko do 3m wysokości,o cechach klimbera. Umiarkowanie atrakcyjna roślina.
środa, 12 Sierpień 2009 o godz. 05:02
Bardzo dziękuję Panu Vladimir Jeżović ze Słowacji za pomoc w identyfikacji „nieznajomej”. Nie jestem branżystą więc dla mnie pomoc taka jest bezcenna. Miałem w planie w tym roku, wyjazd do arboretum Borova Hora/ fotografie róż Geschwinda/ale niestety nie udało się. Na pewno będę wiosną 2010. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!Marian Sołtys.
wtorek, 18 Listopad 2014 o godz. 23:04
Dziękuję za barwny opis tej róży. którą znam od dziecka. Szukając rugos na fińskich stronach internetowych rozpoznałem ją na jednym zdjęciu .Mam ją z kilku miejsc i kwiaty silnie pachną. Pozostawiona bez opieki radzi sobie całkiem dobrze i znosi półcień. Roślina bez specjalnych wymagań. Bezobsługowa.Polecam tym co lubią płatki do herbaty, bo o takim zastosowaniu słyszałem we Włokach pod Koszalinem skąd jedną mam.
piątek, 21 Listopad 2014 o godz. 18:28
Finowie w obrocie mają pięć odmian róży girlandowej w tym dwie pełne.Dla zainteresowanych:www.oulujoentajmisto.net U mnie wszystkie cztery są pełnokwiatowe,
a jeden z krzewów ma większe liście i kwiaty.
W przyszłym roku bliżej przyjrzę się jej kwiatom
i przywiozę sadzonkę z miejsca gdzie rośnie zdziczała w okolicach Barwic, aby obejrzeć ją bliżej
tak będzie ich pięć w mej różance.
poniedziałek, 17 Październik 2016 o godz. 18:47
Witam! Ja właśnie poszukuję odmian róży girlandowej. Czy są one dostępne w Polsce? Gdzie można je kupić? Słyszałam, że owoce tej róży mają najwięcej witaminy C.
środa, 19 Październik 2016 o godz. 11:22
Dzień Dobry!Ja też słyszałem! Tytułowa odmiana owoców nie zawiązuje. Półpełna Malvankkuka owszem tak, ale są one wielkości dużego zielonego groszku. Bawić się z tym drobiazgiem nie mam ochoty, bo trzeba usuwać działki kielicha. wolę owoce gabarytów szypszyny i większe jak u mieszańców R. rugosa i R. villosa. Tak więc polskie i słowackie odmiany owocowe oraz inne są tu godne polecenia.
piątek, 21 Październik 2016 o godz. 09:25
Tak godne polecenia!Tylko kto wie gdzie ich szukać ??? Dotarłem do nazw kilku odmian róż owocowych wyhodowanych w latach 70tych w IBL – Instytut Badawczy Leśnictwa.
Girlandowa – Selecta
Polna – Sylwa, Sylwana, Jubileuszowa
Mieszańce- Chylice, Skolimów, Konstancin
Może ktoś poda jakiś trop metodą pantoflową.