Rosa Majalis Plena

majalis rosa-majalis znaleziona-we-wlodawie.jpg

Jest to róża , którą znalazłem  w opuszczonym ogródku nieistniejącego już domu we Włodawie. W zidentyfikowaniu jej pomógł mi  Pan Vladimir Jeżowić ze Słowacji. Foecundissima, rosa cinnamomea,rose du Saint Sacrament i jeszcze kilka synonimów znajdziemy na HMF. Znana od XVI wieku. Kwiaty różowe, pełne o średnicy do 5cm. Praktycznie bez zapachu. Płatki kwiatowe drobnieją ku środkowi kwiatu, przez co wygląda jak gdyby był nieco postrzępiony. Jedna z najstarszych form pełnych jakie były uprawiane w naszych ogrodach. Kwitnie raz w sezonie.

rosa-majalis-maj-2011

Krzew wysokości do 2m, listowie drobne matowe. Bardzo ekspansywna, panoszy się po ogrodzie za pomocą odrostów korzeniowych,  tworząc zarośla cienkich brązowo czerwonych pędów pędów o wysokości 1,0 – 1,5m. Jeżeli nie dopuścimy do tworzenia się  owych zarośli pędy jej mężnieją a krzew wygląda malowniczo z łukowato wygiętymi pędami pod ciężarem kwiatów.

majalis-plena fotografia – Joanna Smolińska rosarium Powsin 2012.

Ów brązowawy kolor jest przyczyną nazwania jej cinnamomea a nie zapach cynamonu. Kolce rozmieszczone są z rzadka, głównie parami, pod ogonkiem liściowym. W przeciwieństwie do swojej formy pojedynczej, forma plena, nie zawiązuje owoców.  Mrozoodporność Hmf podaje jako 6 strefa usda, jednakże nie jest to prawdą jako, że  spadki temperatury do -29C  zimą 2010 wytrzymała doskonale i kwitła bardzo obficie nie wykazując żadnych objawów uszkodzeń mrozowych.   r.majalis x r. rugosa   Jeszcze jedna fotografia.Tym razem przedstawia ona nienazwaną krzyżówkę r.majalis z r. rugosa. Zrobiła ją Dorota Blicharz w rosarium w Sangerhausen.Jest to spory krzew, na oko do 3m wysokości,o cechach klimbera. Umiarkowanie atrakcyjna roślina.

6 komentarzy do “Rosa Majalis Plena”

 1. admin napisał:

  Bardzo dziękuję Panu Vladimir Jeżović ze Słowacji za pomoc w identyfikacji „nieznajomej”. Nie jestem branżystą więc dla mnie pomoc taka jest bezcenna. Miałem w planie w tym roku, wyjazd do arboretum Borova Hora/ fotografie róż Geschwinda/ale niestety nie udało się. Na pewno będę wiosną 2010. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!Marian Sołtys.

 2. K.Łakomski napisał:

  Dziękuję za barwny opis tej róży. którą znam od dziecka. Szukając rugos na fińskich stronach internetowych rozpoznałem ją na jednym zdjęciu .Mam ją z kilku miejsc i kwiaty silnie pachną. Pozostawiona bez opieki radzi sobie całkiem dobrze i znosi półcień. Roślina bez specjalnych wymagań. Bezobsługowa.Polecam tym co lubią płatki do herbaty, bo o takim zastosowaniu słyszałem we Włokach pod Koszalinem skąd jedną mam.

 3. K.Łakomski napisał:

  Finowie w obrocie mają pięć odmian róży girlandowej w tym dwie pełne.Dla zainteresowanych:www.oulujoentajmisto.net U mnie wszystkie cztery są pełnokwiatowe,
  a jeden z krzewów ma większe liście i kwiaty.
  W przyszłym roku bliżej przyjrzę się jej kwiatom
  i przywiozę sadzonkę z miejsca gdzie rośnie zdziczała w okolicach Barwic, aby obejrzeć ją bliżej
  tak będzie ich pięć w mej różance.

 4. Nasalska napisał:

  Witam! Ja właśnie poszukuję odmian róży girlandowej. Czy są one dostępne w Polsce? Gdzie można je kupić? Słyszałam, że owoce tej róży mają najwięcej witaminy C.

 5. Łakomski napisał:

  Dzień Dobry!Ja też słyszałem! Tytułowa odmiana owoców nie zawiązuje. Półpełna Malvankkuka owszem tak, ale są one wielkości dużego zielonego groszku. Bawić się z tym drobiazgiem nie mam ochoty, bo trzeba usuwać działki kielicha. wolę owoce gabarytów szypszyny i większe jak u mieszańców R. rugosa i R. villosa. Tak więc polskie i słowackie odmiany owocowe oraz inne są tu godne polecenia.

 6. Łakomski napisał:

  Tak godne polecenia!Tylko kto wie gdzie ich szukać ??? Dotarłem do nazw kilku odmian róż owocowych wyhodowanych w latach 70tych w IBL – Instytut Badawczy Leśnictwa.
  Girlandowa – Selecta
  Polna – Sylwa, Sylwana, Jubileuszowa
  Mieszańce- Chylice, Skolimów, Konstancin
  Może ktoś poda jakiś trop metodą pantoflową.

Napisz komentarz