Rosa Pendulina/rosa alpina/

28pendulina-0508-014.jpg Kwiaty purpuroworóżowe, wyrastają z pędów pojedynczo, rzadziej w skąpych kwiatostanach po 2-szt. Ładnie i silnie pachną. Owoce jajowate, jasnoczerwone. Ma bardzo wczesny termin kwitnienia, z mojej kolekcji wcześniej kwitnie tylko Canary Bird. Na przykład w roku 2008 zakwitła 10 maja.

Krzewy wysokości 2-3m a pędy są prawie pozbawione kolców. Liście składają się z 7-11 listków podłużnie jajowatych lub eliptycznych od spodu jaśniejszych, owłosionych. U nas, w Polsce wystepuje głównie w paśmie Sudetów i Karpat, czasem na niżu. Rośnie wzdłuż potoków górskich, na polanach zrębach i obrzeżach lasów.Tu widzimy ją w towarzystwie 20 letniej daglezji. Przy opisie odmianowym korzystałem z książki: Róże 110 odmian. str. 21. Jerzy, Żyła, Czekalski.

rosa-pendulina-bourgogne-powsin-2 rosa-pendulina-bourgogne-powsin

Tu, na fotografiach powyżej wykonanych przez Panią Joannę Smolińską w rosarium Powsin,  widzimy jedną z licznych jej odmian – r.pendulina Bourgogne. Jej kwiaty są nieco jaśniejsze niż u typu i nie zasługiwałoby to na jakąś większą uwagę z naszej strony, gdyby nie to, że uważa się iż jej owoce są jednymi z najpiękniejszych wśród róż. Wyhodował ją w roku 1984 Ilsink w firmie Interplant.

Napisz komentarz