Gabrielle Noyelle

gabriel-noyelle.jpg gabrelle-noyelle-fharrell.jpg

Róża mchowa nowszej generacji , powtarzająca kwitnienie,

Hodowca – wyhodowana w roku 1933 przez Emmanuela Buatois.

gabriel-noyell-a_0 gabriella-noyelle

Kwiaty jak na różę mchową bardzo duże bo do 12 cm średnicy, łososiowo różowe z żółtą bazą płatków, zmierzające do kremowo białego. Kwiaty są dość luźno zbudowane z około 30 płatków, o mocnym zapachu. Kwitnie niewielkimi kiściami złożonymi z  3- 8 kwiatów. W jej przypadku niezwykłe jest to, że została wyhodowana już po tym jak przeminęła epoka wiktoriańska, która szczególnie hołubiła róże mchowe.

gabriel-noyelle

gabriel-noyelle5 fotografie w rosarium Pani Małgorzaty Kralki 2013.

Powtarza kwitnienie. Prawda, że niezbyt przypomina urok i tajemniczość pierwotnych róż mchowych? I jak tu nie przyznać racji Grahamowi Thomasowi, którego tego rodzaju próby hodowlane doprowadzają do irytacji. Nie przeszkodziło to jednak Johnowi Scarmanowi wyhodować  bardzo udanego mieszańca róż mchowych, którego nazwał swojsko brzmiącym imieniem – Hanka.

-2gabriel-noyell gabriella-noyelle

Krzew – Jest to sporych rozmiarów krzew, dorastający do 2m wysokości, który może być prowadzony jako klimber. Mrozoodporność 5 strefa usda. Jest to zasadniczo róża na piękną pogodę, która rośnie najlepiej w upale. Płatki łatwo psują się podczas deszczu, a wilgotne części szybko zyskują powłokę białej pleśni w chłodnych warunkach.

Liście – roślina o bardzo atrakcyjnym ulistnieniu, niezbyt przypominającym liście róż mchowych.

Pochodzenie: Salet x Souvenir de Madame Krueger.

Fotografie: Frank Harrell i  Sołtys Mainau 2009 oraz rosarium Abbaye de Valsaintes 2010. Nadto Elżbieta Kozak rok 2011 i Elżbieta Sołtys rosarium Barcelona 2012.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.