Gabrielle Noyelle

gabriel-noyelle.jpg gabrelle-noyelle-fharrell.jpg

Róża mchowa nowszej generacji , powtarzająca kwitnienie,

Hodowca – wyhodowana w roku 1933 przez Emmanuela Buatois.

gabriel-noyell-a_0 gabriella-noyelle

Kwiaty jak na różę mchową bardzo duże bo do 12 cm średnicy, łososiowo różowe z żółtą bazą płatków, zmierzające do kremowo białego. Kwiaty są dość luźno zbudowane z około 30 płatków, o mocnym zapachu. Kwitnie niewielkimi kiściami złożonymi z  3- 8 kwiatów. W jej przypadku niezwykłe jest to, że została wyhodowana już po tym jak przeminęła epoka wiktoriańska, która szczególnie hołubiła róże mchowe.

gabriel-noyelle

gabriel-noyelle5 fotografie w rosarium Pani Małgorzaty Kralki 2013.

Powtarza kwitnienie.Prawda, że niezbyt przypomina urok i tajemniczość pierwotnych róż mchowych? I jak tu nie przyznać racji Grahamowi Thomasowi, którego takie próby hodowlane doprowadzają do irytacji.

-2gabriel-noyell gabriella-noyelle

Krzew – Jest to sporych rozmiarów krzew, dorastający do 2m wysokości, który może być prowadzony jako klimber.Mrozoodporność 5 strefa usda. Jest to zasadniczo róża na piękną pogodę, która rośnie najlepiej w upale. Płatki psują się podczas deszczu, a wilgotne części szybko zyskują powłokę białej pleśni w chłodnych warunkach.

Liście – roślina o bardzo atrakcyjnym ulistnieniu, niezbyt przypominającym liście róż mchowych.

Pochodzenie: Salet x Souvenir de Madame Krueger.

Fotografie: Frank Harrell i  Sołtys Mainau 2009 oraz rosarium Abbaye de Valsaintes 2010. Nadto Elżbieta Kozak rok 2011 i Elżbieta Sołtys rosarium Barcelona 2012.

Napisz komentarz