Hurdalsrosa

hu-2-wg.jpg hu-wg.jpg

Róża Alba, jakiś bliżej nieznany mieszaniec róży alba, prawdopodobnie hybrid villosa. Synonim – Giessenrose. Znana od połowy XIX wieku. HMF przytacza notatkę Dag Lygnar z Norwegii, z której wynika, że jest to bardzo popularna róża w Norwegii.

hurdalsrose-3-06-2 hurdalsrose-3-06-4

Notatka ta zawiera też odniesienie do legendy która opowiada, jak  to 150 lat temu, młody marynarz zakochał się w córce księdza z doliny Hurdalen i tam właśnie znalazł tę różę.

hurdalsrose-3-06

Stąd popularna na świecie nazwa Hurdals-rosa. Kwiaty ma ciemno różowe, półpełne o średnicy 7-8cm. Kwitnie raz w sezonie, rozkwitając już w połowie maja jako jedna z najwcześniejszych róż.

Krzew rośnie na wysokość nawet ponad 3m a tworzą ją nieomal bezkolcowe pędy. Jest jedną z najwyższych róż alba. Mrozoodporność wg. dr Adama Choduna ponad -37c w jego szkółce możemy też tą odmianę nabyć . Fotografie : Walentyna Gubała oraz Joanna Smolińska Powsin 2012

1 komentarz do “Hurdalsrosa”

  1. Ela Karolina napisał:

    Hurdalsrose pochodzi z Niemiec. A Dag to mężczyzna. Reszta artykułu opisuje rzeczywistość. Mam trzy róże Hurdal. Są bardzo zdrowe,potężne. Nigdy nie chorowały. Dobrze rosną w półcieniu jak i w pełnym słońcu.

Napisz komentarz