Wanderin Wind

wanderin_wind.jpg RóżeBuck’a. Krzewiasta. Odmiana wyhodowana przez dr. Griffitha Buck’a w roku 1973. Kwiaty jasno różowe z jaśniejszym środkiem i jasno czerwonym rewersem płatków, jaśniejących z wiekiem, o zapachu starych róż. Doskonale nadają się na kwiat cięty, ze względu na swoją nienaganną jakość i dobrą trwałość.

Krzew o pokroju kompaktowym, przy wzroście do 1,2m. Dobre ulistnienie, a liście są duże, ciemno zielone , skórzaste. Odporna na czarna plamistość, może być jednak porażana przez rdzę róży.Mrozoodporność 4 strefa usda.

Pochodzenie: Dornroschen x Andante. Bardzo interesujące są okoliczności powstania tej odmiany. Opowiada Giriffith Buck:

Pod czarodziejską różdżką Wilhelma Kordesa „Pike’s Peak”dał solidny obficie kwitnący krzew róży o pachnących kwiatach z bardzo wysokiej jakości ekspozycji. Nasz krzew”Dornröschen” był właśnie w pełni kwitnienia, gdy pyłek „Andante” był akurat dostępny, w wyniku tego nieplanowanego zbiegu okoliczności,   powstała ta właśnie krzyżówka. Związek ten był owocny: otrzymałem 300 roślin pochodzących z 4 owocni! Oryginalna roślina „Wanderin” Wind „niezauważona rosła sobie przez trzy lata. Spacerując w jeden gorący, sierpniowy poranek, pomiędzy siewkami „, znalazłem zwartej budowy, 90cm roślinę, z dość dużymi, bardzo pachnącymi kwiatami. Dalsze obserwacje wykazały prawie całkowitą nieobecność czarnej plamistości. Tak więc, obiekt został oznaczony i rozmnożony i   wywiązuje się ze swych  wcześniejszych obietnic,   W przypadku uprawy tej odmiany zalecane będzie usuwanie przekwitających kwiatów.” Cytuję za: American Rose Annual nr57,  rok 1972.

Photos courtesy of Mary Buck and the Iowa State University Research Foundation, Inc.

Napisz komentarz