Ilse Krohn oraz Ilse Krohn Superior

ilse-krohn-superior-bagatelle-051 ilse-krohn-superior-bagatelle-052

Fotografie: Marian Sołtys w rosarium Pruhonice 2011.

ilse-krohn-3.jpg

Klimber, omawiam je razem jako, że różnice między nimi mają charakter drugorzędny.

Hodowca – wyhodowany przez Reimera Kordesa w roku 1957.

Kwiaty – To biała róża o lekkim zapachu, ma kwiat pełny, pięknej budowy, kwitnący przez cały sezon, dobry do cięcia. Średnica kwiatów ponad 12 cm, złożone z ponad 30 płatków.Jej pąki są długie, eleganckie i kremowo białe z dużymi płatkami, które zaczynają odruchowo się otwierać – podobnie jak duża róża mieszańca herbatniego. Otwarte kwiaty wydają się być pełne płatków ułożonych warstwami jak warstwy mocnej tkaniny. Duże płatki są grube i solidne i wydają się lśnić kolorem, ale nie odbijają go. Tylko na środku kwiatu jest tylko odrobina płowożółtego koloru. Kwiaty zawiązują się pojedynczo, lub zwykle po trzy, zwykle lekko pochylając głowy jak u róż herbatnich. Kwiaty tolerują deszcz.

ilse-krohn-325a

Liście ciemnozielone, ogromne błyszczące, skórzaste – bardzo ładne.W uprawie, preferuje ekspozycję słoneczną. Jeżeli chodzi o mrozoodporność to opinie są zróżnicowane, od strefy 4 usda wg Chamblee’s Nursery do 6 wg. HMF. Według mnie, bardziej miarodajną wydaje się być ta wyrażana przez hodowcę.W każdym razie opinie fachowców są co do jednego zgodne. Jest to doskonała róża zwłaszcza do chłodniejszych klimatów.

ilse-krohn-superior.jpg         ilse krohn superior

Pochodzenie: Golden Glow x r. kordesi. Wilhelm Kordes, o czym pisałem już wielokrotnie, był zafascynowany  urodą i możliwościami Golden Glow Brownellów. Tu jedynie przypomnę że z pomocą właśnie Golden Glow powstał przewspaniały  Alchymist. Tu z udziałem r.kordesii mamy wspaniałą białą różę a jak wiemy,  takich wśród powtarzających kwitnienie klimberów, mamy jak na lekarstwo.

Częściej spotkamy   sport od Ilse Krohn, również pnący, dorastający do 3m wysokości, pod nazwą Ilse Krohn Superior , /na fotografii obok/wyselekcjonowany w roku 1964, również przez Reimera Kordesa. Jest to niezwykle interesujący przypadek, gdy to róża nie powtarzająca kwitnienia wydaje sport kwitnący cały sezon. Podobnie rzecz się miała z różą Dr. van Fleet, która wydała doskonale nam znany sport jaki jest New Dawn. Jeszcze większym ewenementem  była niepozorna polyanta Echo , która jest ciągle kwitnącym sportem od wprawdzie pięknego , ale raz kwitnącego Tausendschon.

Fotografia n1 przez uprzejmość Patsy Cunningham. Fotografia nr2. Marian Sołtys Mainau 2009 , Borova Hora 2011  n3 Dorota Blicharz Mainau 2009

1 komentarz do “Ilse Krohn oraz Ilse Krohn Superior”

  1. Ziembicka napisał:

    Ilse Krohn Superior – wytwarza mało pędów, mało liści, kwiaty oryginalne, takie „kanciaste”, ale mniejsze niż w opisach. Kwitnie mało. Zdrowa, dobrze zimuje.

Napisz komentarz