Mabella

mabella-ogrod-botaniczny-warszawa-201.jpg

Mieszaniec herbatni ,

Hodowca – hodowli Reimera Kordesa z roku 1972.

Synonim – W USA najczęściej używana nazwa handlowa to New Day.

Kwiaty żółte z czasem nieznacznie jaśniejące, zbudowane z około 30 płatków o jednolitej barwie, również na rewersie, duże, powyżej 11cm średnicy o mocnym owocowym zapachu. Kwiaty o wszechstronnym zastosowaniu, w tym na kwiat cięty i z takim przeznaczeniem była onegdaj uprawiana, tym bardziej, że ma dobry zwyczaj zakładania po jednym kwiecie na pędzie.

mabella mabella

Kwiaty odporne na wysokie temperatury. Róża wyhodowana z przeznaczeniem na kwiat cięty.

Krzew o wysokości do 80cm.

Liście – ciemno zielone.

Pochodzenie: Arlene Francis x Roselandia. Siewką od Mabella jest o wiele słynniejsza od niej Berolina.

Fotografia:  Marian Sołtys Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz roseraie l’Hay 2011.

„Dean Hole, który źle się wyrażał o współczesnych mu żółtych różach, byłby zdziwiony, gdyby mógł zobaczyć nasze nowoczesne żółte róże. Mabella jest jedną z najlepszych. Jest jedną z tych rzadkich odmian, które dobrze radzą sobie na zewnątrz, a także jako róża szklarniowa. Mam piękną formę, ostry zapach i absolutnie czysty żółty kolor.

Jej powstanie zaprzecza teorii, że wybitne róże powstały z najnowszych wybitnych róż. W jej przypadku mateczna Arlena Francis została wyhodowana w 1957 roku przez J&P z Jan Spek’s Yellow. Ojciec – Roselandia był sportem Golden Ofelia, odkrytym przez angielskiego hodowcę kwiatów ciętych Stevensa w 1924 roku.
Sport to dziwak. krzew róży wypuszcza niespodziewanie jeden pęd z kwiatem innego koloru niż reszta rośliny. Zwykle, jeśli ten pęd jest używany do rozmnażania,   kolor pozostaje stabilny. Każdego roku w ogrodach przydomowych pojawiają się dosłownie setki sportów, ale bardzo niewiele z nich jest wartościowe komercyjnie.
Podziwiam intuicję Reimera Kordesa do hodowli róż. Najwyraźniej dostrzegł zalety   starej odmiany do produkcji swobodnie kwitnącej Mabelli. Nikt inny tego nie zrobił! Mabella jest teraz szeroko stosowana do dalszego ulepszania naszych róż żółtych.
pracując z różami w mojej szklarni poznaję ich każdą osobliwość. Mabella ma najmocniej  usadowione płatki, jak można sobie wyobrazić,   nie można ich usunąć przed zapyleniem krzyżowym kwiatu bez znacznego wysiłku. Pamiętam, jak jako chłopiec słyszałem, jak starsi mówili o płatkach róż niektórych odmian, że są źle zakotwiczone. Innymi słowy, kwiat się rozwijał  i płatki szybko opadały. Powinni byli dożyć Mabelli.

Mabella, żółta róża, którą widzisz w każdej kwiaciarni w Nowej Zelandii, jest również dobrą różą ogrodową.” Samuel McGredy „Look at the Roses” strona 65.

Napisz komentarz