Weneda

weneda-ogrod-botaniczny-warszawa-220.jpg weneda-2-ogrod-botaniczny-warszawa-221.jpg  Fotografie – M. Sołtys, Ogród Botaniczny UW.

Floribunda/polyantha/.

Synonim – Veneda .

veneda

Hodowla Stanisław Żyła z roku 1997.

Kwiaty – różowe, budowy rozetowej, złożone z ponad 30 płatków.

Zapach -

Krzew – o pokroju wyprostowanym, wysokości do 100 cm.

Liście -

Pochodzenie -

To wspaniała odmiana , wytrwale i obficie kwitnąca, godna najwyższej uwagi. Zasługuje na baczniejszą uwagę ze strony polskich rosomanes. Tym bardziej , że bez problemu, za niewielką cenę możemy ją kupić w szkółce Rosarium Państwa Chodunów.

Nie wiem co dokładnie miał na myśli Pan Stanisław Żyła używając  imienia Weneda dla nazwania swej róży. Wenedów,  starożytne plemię dawniej dość powszechnie identyfikowane z zachodnimi Słowianami, czy też raczej to wszystko co wiąże się z dramatem Juliusza Słowackiego „Lilla Weneda”.

veneda-powsin-2

veneda-powsin fotografie – przez uprzejmość – Pani Joanna Smolińska w rosarium w Powsinie 2012.

Akcja utworu rozgrywa się nad jeziorem Gopło a jej osią jest najazd Lechitów na Wenedów. Dramat kończy się klęską Wenedów i śmiercią Lilli Wenedy i jej ojca Derwida oraz braci Lelum i Polelum. Dlaczego więc nie nazwał jej Lilla Weneda? Gdy spytałem o to Pana Stanisława Żyłę odpowiedział:”Nazwę tą podpowiedziała mi Musierowicz.”

veneda-1 veneda-s-1 veneda-s veneda-s1-1 veneda-s1-3 veneda-s1-4

fotografie – przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz, kolekcja własna.

veneda2

veneda kolekcja własna

Na HMF podano , że jest to mieszaniec herbatni jednocześnie powołując się na moją stronę internetową. Nie odpowiada to stanowi faktycznemu.

2 komentarzy do “Weneda”

  1. Teresa Marciszuk napisał:

    Czytałam ten wpis już wcześniej, ale jakoś dopiero teraz do mnie dotarło, że po łacinie „żyła” to „vena”, stąd Veneda i Venrosa. Dlatego nie Lilla Veneda, tylko Veneda – takie aluzyjne nawiązanie do tradycji literackiej i zarazem sygnatura hodowcy. Rzeczywiście jest w tym poczucie humoru i erudycja Małgorzaty Musierowicz, pisarki i miłośniczki róż. To miłe, że w nazwach róż Stanisława Żyły ma ona swój udział. Pozdrawiam

  2. admin napisał:

    Idąc tym tropem, to należałoby wspomnieć jeszcze o ciemno czerwonej róży Pana Żyły – Anna Vena

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.