Warszawa

warszawa-ogrod-botaniczny-warszawa-176.jpg warszawa-2-ogrod-botaniczny-warszawa-177.jpg

warszawa-3-ogrod-botaniczny-warszawa-178.jpg

Mieszaniec herbatni.

Hodowca – Wyhodowana w roku 1953  przez Leopolda Grąbczewskiego/1906-1979/ wpisana do polskiego rejestru odmian w roku 1972. Kwiaty o średnicy do 10 cm, dobrze wypełnione, złożone z 25-30 płatków w kolorze czerwono różowym z żółtymi rewersami płatków.

Zapach – lekko pachnące.

warszawa warszawa7 warszawa8

Róża ta robi doskonałe wrażenie, silny, wyprostowany krzew wysokości 100-120cm. przyozdobiony zrównoważonymi kolorystycznie kwiatami. Liście ciemno zielone, błyszczące. Mrozoodporność 6 strefa usda.

Pochodzenie: Czerwono-żółty sport odmiany Carioca. Fotografie zrobiłem w roku 2008 w Ogrodzie Botanicznym UW.

I jeszcze opis wg informatora COBo w Słupi Wielkiej.:”Krzewy luźne, niezbyt silnie rosnące. Pędy cienkie, wzniesione, rozgałęziające się z silnym antocjanowym nalotem z licznymi, średniej wielkości wiśniowo brązowymi kolcami. liście średniej wielkości, błyszczące, skórzaste, ciemno zielone. Pąk kwiatowy wąski, zaostrzony, dość długi, przy rozkwitaniu płatki od wewnątrz czerwone, przy brzegach jaśniejsze z nasadą żółto pomarańczową. Od zewnątrz  żółto różowe na całej powierzchni rozmyte żółto pomarańczowe nacieki. Przy przekwitaniu kwiaty zmieniają barwę. Kwiaty średnicy powyżej 10 cm pachnące o płatkach  dobrze opadających. Odmiana odporna na choroby. typowa odmiana do nasadzeń rabatowych. w roku 1979 skreślona z rejestru odmian oryginalnych.”

Napisz komentarz