Virgo

virgo.jpg virgo.jpg

Mieszaniec herbatni. Hodowla Charles Mallerin rok 1947.Kwiaty ma duże, białe o lekko zielonkawym odcieniu, które rozwijają się z przepięknych pąków o wysokości 5cm. osadzonych na ogół pojedynczo na pędzie. Jeszcze 20 lat temu, była to podstawowa biała odmiana na kwiat cięty. Dziś w szklarni zastąpiły ją inne a i w obrocie znacznie częściej spotkamy Mont Shasta , która choć ma o wiele silniejszy wzrost to jednak gdzie jej urodą do Virgo…

Zapach – lekki lub brak .

virgo-galicja-2011-307a

Krzew rośnie dość intensywnie, przy czym pędy są jasnozielone ze słabymi rzadko rozmieszczonymi kolcami, niemniej jednak to jest raczej niska odmiana. Liście ciemnozielone, matowe. Należy się liczyć ze wzrostem około 60 cm. Mam tę odmianę stosunkowo krótko w uprawie, ale już  zwróciła moją uwagę doskonałą odpornością na choroby grzybowe.

Pochodzenie: Blanche Mallerin x Neige Parfum. Obowiązkowo należy wspomnieć tu, że jest jednym z rodziców słynnej *Iceberg* oraz* Royal Highness*

Herbert Swim tak wspomina: „Róża wymieniona przez Hennessey pod nazwą Virgo przyciągnęła naszą uwagę w Swim & Weeks, więc poprosiliśmy o kilka roślin. Kiedy zobaczyłem jej kwiaty, moje zainteresowanie wzrosło. Miał piękne, długie pąki w kształcie urny z czysto białym otwarciem do kwiatów o dobrej formie z 25-30 płatkami. Substancja kwiatowa była nieco miękka, a rośliny obficie zaopatrzone  były w kolce, zwłaszcza te małe. Mój partner biznesowy Ollie został przekonany, że równie dobrze mógłbym kontynuować hodowlę róż na kwiat cięty szklarniowy wraz z projektem róży ogrodowej, więc skrzyżowałem Pinocchio x Virgo. Tak narodziła się róża o nazwie White Charm   i miała ona prawie natychmiastową, choć ograniczoną, akceptację w handlu kwiatami do 1958 r. Miałaby dłuższe życie handlowe, gdyby nie odziedziczyła tak wielu drobnych kolców po Virgo. ‚ Roses from dream to reality – srona 77.

fotografia nr 1 Elżbieta Sołtys  Sangerhausen 2009.

Pani Janina Grąbczewska zdaje nam taką oto relację z Międzynarodowego Kongresu Różanego w Londynie:” Z boku hali wystawowej znajdowały się stoiska  z tematycznymi kompozycjami z róż i konkursy polegające na odgadnięciu co symbolizuje dana kompozycja. Rzuciła mi się w oczy  bardzo niezwykła – na tle czarnego aksamitu, długi, cienki kaktus, a po obu stronach róże. Z jednej strony Baccara a z drugiej biała Virgo. U stóp rzucona korona i miecz. Należało odczytać, że jest to wojna dwu róż. – Róże na działce, rok 1984, strona 101.

I jeszcze wiersz Helen Axtell zamieszczony w biuletynie American Rose Society z roku 1960.

To a White Rose

Czułam, że magia bierze mnie za rękę
i pomyślałam o łabędziach … lekkim, chłodnym dotyku śniegu,
Dryf chmur i piana na piasku,
Gdy po raz pierwszy zobaczyłam kwiat Virgo.

Napisz komentarz