Penelope

penelope-czerwiec-2010-015 penelope-czerwiec-2010-016 penelope-2.jpg penelope

Mieszaniec piżmowy. Krzewiasta. Wyhodowana przez Josepha H.Pembertona w roku 1924. Bezdyskusyjnie należy do najlepszych w klasie mieszańców piżmowych. Najbardziej popularna i wytrzymała, mieszańcowa róża piżmowa, wyróżniająca się obfitością kwitnienia , uporządkowanym wzrostem i ładnym , ciemnym ulistnieniem.

penelope_0 penelope

Kwiaty półpełne, płaskie o pofalowanych płatkach i lekkim zapachu, kwitnące przez cały sezon, kwitnienie powtórne jest równie doskonałej jakości jak pierwsze.

penelope penelope2 penelope3

Fotografie – przez uprzejmość Pani Urszula Trętowska

Podoba mi się sposób jak ich  delikatnie morelowy kolor powoli zanika i przechodzi w mleczno biały. z kolei chłodniejsza pogoda pogłębia jej odcienie. Kwitnie wiechami po 10-20 kwiatów o średnicy 5-7cm, pod koniec kwitnienia płowiejących. Jest powszechnie uprawiana do dziś dla swego wytwornego piękna i dużej odporności na choroby. Zapach, jak na mieszańce piżmowe, delikatny.

penelopea

Krzew dorasta do 2,5m.jest pewne go rodzaju półpnączem i nadaje się do uprawy w miejscach zacienionych , na przykład przy starych drzewach. Jest to jedna z tych róż co do których możesz mieć pewność, że zakwitną nawet w głębokim cieniu. Ulistnienie ma bogate w ciemnozielonym kolorze, odporne na choroby i / zdaje się/ na szkodniki. Zdrowa, odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Świetnie nadaje się do obsadzania wąskich przejść gdyż jest praktycznie bezkolcowa. Mocne przycięcie pobudza drugie, jesienne kwitnienie. Wiąże pomarańczowe owoce, ale coś za coś.

penelope-3 penelope-4 penelope penelope penelope

Jeżeli chcemy mieć drugie kwitnienie, wtedy musimy usunąć przekwitłe kwiaty. Wówczas z kolei nie będzie zimą pięknych pomarańczowych owoców. W każdym razie krzew z wiekiem robi się nieco szerszy niż wysoki , ale jeżeli chcemy się cieszyć jego pełnej gracji formą powinniśmy być z cięciem ostrożni.

Pochodzenie: Ophelia x Trier .Fotografie  Marian Sołtys w kolekcji własnej rok 2010oraz Małgorzata Kralka i Elżbieta Kozak w rosariach niemieckich.

penelope

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

„Edith Wharton miała ogród St Brice i myślę, że był to jedyny ogród we Francji, w którym rosły hybrydowe róże piżmowe Penelope, Pax i inne. Pozwolono im wyrosnąć na duże, luźno przycięte krzewy wiszące nad rzeką z kępami kremowych, białych i różowokremowych kwiatów, najpiękniejsze gdy tylko światło zaczęło słabnąć.” – pisze Jennifer Potter w The Rose strona 407.

Napisz komentarz