White Meidiland

white-meidiland-m-gora.jpg whitemeidjpg-m-gora.jpg

Krzewiasta(okrywowa?).

Synonimy - Blanc Meillandécor, MEIcoublan, Super Swany, White Meilland .

Wyhodowana w 1987roku przez Marie Louise Meilland.

Kwiaty duże, około 10cm średnicy,zbudowane z 60-70 płatków, lekko pachnące.

white meidiland white meidiland

white meidiland Fotografie Marta Góra oraz Jowita Czyż .

Krzew kwitnie w sezonie białą chmurą  kwiatów, poza sezonem o wiele słabiej. Ponieważ rozrasta się bardziej w szerz niż wzwyż, używany jest  jest jako roślina okrywowa. By jednakowoż było to  stricte „okrywanie”, pędy należy przyginać. zaleca się nie przycinać jej. Roślina jest bardzo zdrowa i odporna . Tak na choroby jak i warunki atmosferyczne. Doskonałym dodatkiem dla tej rośliny są piękne , błyszczące ciemnozielone liście. Mrozoodporna do strefy  USDA4b.  czyli do   -32C. Wytrzymuje lekkie ocienienie. Jeżeli jest posadzona w grupie kilku krzewów daje niesamowity widok.

white-meilland white-meilland2

white-meilland3  fotografie – Marian Sołtys Roseto Botanico rok 2014.Ma tu do towarzystwa wspaniałą figurę terakotową, których w rosarium jest znacznie więcej, przydając mu klimatu ogrodu wiejskiej rezydencji.

Pochodzenie: Temple Bells x Coppelia’76 . Dziesięć lat wcześniej , również Marie Louise , wyhodowała prawie identyczną różę o nazwie Swanny.

blanc-meillandecor-bagatelle-298 blanc-meillandecor-bagatelle-298_0

blanc-meillandecor-bagatelle-299 Fotografie: Marian Sołtys w rosarium Bagatelle 2011.

Zewnętrznie, obie te odmiany prawie nie różnią się, choć genetycznie nie mają ze sobą nic wspólnego. Spowodowało to wiele zamieszania u rosomanes. Tak to jest jak się wypuszcza na rynek więcej odmian róż niż się ma konceptów na nazwę

white-meidilland

white-meidilland2  Fotografie – Marian Sołtys w ogrodzie różanym we Florencji 2014.

 

Napisz komentarz