Rosa Rugosa – również Alba i Rubra

rosa-rugosa.jpg Sprowadzona została do Europy z Japonii w roku 1796.
Krzew ma ładny pokrój, jest odporna na wszelkie warunki chorobowe,pogodowe i atmosferyczne.Wydawałoby się więc, że jest idealnym materiałem do krzyżowań, ale próby okazały się mało owocne. Kwiatom jej siewek brak elegancji a odporność na choroby ulega zanikowi. Pozostaje nam więc się cieszyć blisko spokrewnionymi formami ogrodowymi.
rosa-rugosa-pazdziernik.jpg Niby nie warto o niej wspominać bo może ją mieć każdy kto chce. Wystarczy wybrać się na wycieczkę nad skraj lasu…ale dostarcza wiele radości. Kwitnie praktycznie przez całe lato i ładnie pachnie. Tworzy doskonałe tło. Może być nieformowanym żywopłotem itd. Jest też dobrą rośliną mateczną i pozycją wyjściową dla innych doskonałych odmian jak np. Ritausma. Posiada też wiele jak gdyby pododmian i wariantów, tak że często tak na prawdę nie wiemy co mamy. No i ma wspaniałe owoce. Tak dekoracyjne jak i pożyteczne. Jest to wspaniała zimowa stołówka dla ptaków. Wina też są rewelacyjne. Kwachy francusko włosko hiszpańskie w kąt. Wielu tak myśli, ale tylko niektórzy to głośno mówią. rrwlodawiensis-2-028.jpg ” Prowadzone/ w Polsce/ prace hodowlane nad uzyskaniem odmian przemysłowych przyniosły interesujące rezultaty. Uzyskano odmiany o dużych owocach bardzo bogatych w witaminę C. Krzyżowanie róży pomarszczonej z innymi gatunkami róż doprowadziło do powstania wartościowych odmian: Skolimów, Chylice, Konstancin. Ostatnia z nich przetrwała do dziś w uprawie przemysłowej.” Marta Monder Róże str. 14. Niestety dorobek ten został praktycznie zaprzepaszczony.
Moja kępa Rosa Rugosa powstała w ten sposób, że pojechałem z córką Niną w 1995 roku pod las i nakopałem tyle sadzonek, ile potrzebowałem. Tak, że moja Rugosa to rosa rugosa wlodawiensis . rugosa_albajpg-m-gora.jpg rosarugosa-albam-gorajpg.jpg a to jest właśnie R. rugosa alba o której to mówi w komentarzu Pani Marta Góra, a  niemniej eleganckie fotografie  r.r.Alba są również jej autorstwa. Ja, jeszcze zaproponuję czerwono kwitnącą formę  r. rugosa rubra / species Rehder/ , również znaną jako r.rugosa Atropurpurea o purpurowo fioletowych kwiatach – fotografia obok -

r-rugosa-rubra-1882-6  Chromolitografia z Gallica Biblioteque Numerique – Journal des Roses

rr-rubra.jpg Ma wszystkie wady i zalety opisanej powyżej. Opisana została w roku 1902.

r-rugosa-rubra-thub

r-rugosa-rubra-thub2  fotografie – Marian Sołtys w Roseto Botanico Cavriglia 2014 .

Również w Cavriglia, gdzie poświęca się sporo miejsca dla rugosy  - spotkałem  r. rugosa kamschatica

r-rugosa-kam

r-rugosa-kam2     na fotografiach powyżej – która jest mieszańcem r. davurica i r. rugosa Thunb.

3 komentarzy do “Rosa Rugosa – również Alba i Rubra”

 1. Marta Góra napisał:

  Ciekawostką jest odmiana ‚Alba’ – piękna i elegancka dla tych, którym intensywny kolor gatunku wydać się może nazbyt krzykliwy. Pachnie równie pięknie.

 2. ... napisał:

  Kupiłam pewien kwiat doniczkowy. Jest to róża japońska, ale jest niewielka i ma fioletowe płatki. Sądze, że najprawdopodobniej to odmiana ‚Plena’, ale nie jestem pewna.

 3. Joanna napisał:

  Witam
  Czy ktoś wie gdzie można kupić sadzonki róży pomarszczonej odmiany Konstancin?

Napisz komentarz