Rosa Rugosa Plena

rugosa-plena-maj-09-006.jpg 18-maja-2008rugosa-plena-wlodawiensis-031.jpg Opisana przez Regela 1878 roku. U Krussmana znajdziemy ją pod nazwą Empress of the North.  Ja, spotkałem ją/ lub coś w tym rodzaju/ w  ogródku jednorodzinnego domu  w centrum  Włodawy. Nie mam pewności czy to nie jest przypadkiem inna roślina. Rosła w tym ogródku od przedwojnia. W każdym razie wymieniłem ją na inna roślinę i się nią cieszę od kilku lat. Historia za zasługuje na trochę szerszy komentarz. Przed II wojną, we Włodawie Polacy stanowili około 10% ludności a decydowaną większość stanowili  mieszkańcy pochodzenia żydowskiego. Zasiedlali oni centrum miasta budując bardzo charakterystyczne drewniane domy nawiązujące do naszej tradycji architektonicznej. Jeszcze ich trochę w centrum miasta zostało. Właśnie w ogródku takiego domu rosła sobie ta  rugosa, którą możemy podziwiać na fotografiach. Czy to może Empress of North? Nie wiem, jak kupię oryginał to porównam i będę wiedział.
Zero wymagań – max radości. rrwlodaw-3-029.jpg rrwlodawiensis-2-028.jpg Zdjęcia wykonałem 20 05 2008 oraz 28 maja 2009 rugosa-plena-29-maj-2008.jpg rosa-rugosa-plena-wladzi.jpg to natomiast w tydzień potem. Pełnia kwitnienia , tylko obraz trochę nierzeczywisty. Ten urodziwy pąk sfotografowała W. Kusiej.

rugosa-plena-maj-2011

Wspaniale się spisuje w ogrodzie. Ma jednakże jedną niepodważalną wadę. To róża parkowa. Zdecydowanie rozrasta się w szerz a jej mocne pędy odginające się łukowo pod ciężarem kwiatów na zewnątrz dorastają do 3 metrów wysokości. Potrzebuje dużo miejsca. Jednakże jej posiadanie dostarcza innych niezapomnianych wrażeń. W czerwcu, gdy to ma swoje apogeum kwitnienia, poza spektakularnym pokazem trwającym non stop sześć tygodni i powtarzającym się z nieco mniejszym nasileniem u schyłku lata – otacza ją chmura intensywnego, przyjemnego zapach, który z wiatrem wędruje po całym ogrodzie. By nieco ograniczyć jej niekiełznany apetyt na przestrzeń trzeba ją co parę lat drastycznie zredukować. a po takim zabiegu wygląda jak nowa.

1 komentarz do “Rosa Rugosa Plena”

  1. Kubiak napisał:

    witam
    bardzo proszę o odpowiedź (pomoc). Jakie owoce ma Rosa Rugosa Plena, podłużne, czy okrągłe-spłaszczone. Szukam róży, która rosła w moim rodzinnym domu. Kwiaty duże, wielopłatkowe, owoce też duże, spłaszczone kule. Nazywana była dziką różą i tyle.
    pozdrawiam

Napisz komentarz