Duchesse d’Angoulemme

duchesse-angouleme.jpg angouleme-2.jpg

Centifolia, Gallica/Provans, nie jest to czystej krwi galijska.Świadczą  o tym jej jasno zielone liście i gładkie pędy.

Hodowla Vibert – z roku 1821.

Synonimy – Nazywana też Duc d’Angoulemme, Agathe Incarnata i inne.

 

Kwitnienie jest niezwykle obfite ale niestety raz do roku.

fotografia – przez uprzejmość Małgorzata Kralka w rosarium Uetersen 2012.

Galijskie róże mogą się pochwalić szeroką gamą głównie intensywnych kolorów . Duchesse Angoulemme jest tu pewnym wyjątkiem. Jej kolor to świetlisty , zmierzający do mleczno białego-  róż.  Kwiaty zbudowane są z jedwabistych, delikatnych, prawie przezroczystych płatków, są bardzo  urocze, ale niezwykle podatne na deszcze.historycy róży spierają się o pochodzenie opisywanej tu odmiany. Galijska czy centifolia? Ale zawsze była to ta sama róża, którą dziś uprawiamy pod tą nazwą. Jej kwiaty mają piękne, cienkie, półprzezroczyste płatki bardziej różowe w kierunku środka kwiatu i mlecznobiałe na brzegach. Kwiaty mają początkowo kształt kulisty, a następnie  bardziej ćwierćrozetowy. Kwitnie w niewielkich kiściach po 3-5 sztuk kwiatów, przewieszających sie na stosunkowo cienkich pędach

Zapach – Silnie pachną.

agathe-incarnata.jpg

Krzew rośnie do 1,2m. Wytrzymałość na mrozy powyżej 32C. Wskazane jest przycięcie po skończonym kwitnieniu, gdyż starsze pędy mają tendencje do pokładania się co nadaje jej nieco chaotyczny pokrój. Przycięcie i skrócenie słabszych pędów pobudza do wzrostu nowe, mocniejsze.dobrze będzie się prezentować w towarzystwie innych  róż o bladoróżowych barwach jak np: Gloire de Guilan czy Raubritter.  Pędy  stosunkowo krótkie, krótsze niż innych galijskich, praktycznie bezkolcowe.

Liście o szorstkiej teksturze, średnio zielone.Wydaje się być wrażliwa na mączniaka prawdziwego.

duchesse-de-angouleme duchesse-dangulem

Księżna Angoulemme była pierwszym dzieckiem Ludwika XVI i Marii Antoniny. Urodziła się 19 grudnia 1779r a zmarła 19 listopada 1851r. W czasie Rewolucji Francuskiej była uwięziona przez trzy lata  z rodzicami w twierdzy Temple. Darowano jej życie i wypędzono do Wiednia. W 1799 roku wyszła za mąż za swojego kuzyna, stryjecznego brata Ludwika Antoniego Burbona księcia d’Angouleme. Nie mieli dzieci.

incarnata-273 incarnata-274

Podczas swego pobytu w Vichy w 1821 roku, wmurowała kamień węgielny pod budowę domu zdrojowego – ogromnej zajmującej ponad pól hektara budowli. Nieśmiertelna stała sie róża, którą Madamme de Sevigne zanurzyła w jednym z gorących źródel termalnych, aby w ten sposób przedłużyć jej życie. „Wczoraj sama zanurzyłam  różę we wrzącym źródle i długo ją moczyłam. wyjęłam ją i wyglądała jak świeżo ścięta. Potem zaurzyłam inną różę w zwykłej gorącej wodzie, ta jednak w mignieniu oka sparzyła się. Jest pewne, że te źródła potrafią czynić cuda.”

Różę tą posadziłem w swoim ogrodzie, ponieważ LO im. Kościuszki we Włodawie było, czy nawet jest nadal, zaprzyjaźnione ze średnią szkołą w Angoulemme. Poznałem osobiście przewodniczącą Conseil Regional z Angoulemme, a salon w domu zdobi reprint XIX wiecznej ryciny przedstawiającej plan miasta Angoulemme. fotografie: Nr1 Marian Sołtys, nr2 Cezary Blicharz.

Fotografie – przez uprzejmość Elżbieta Kozak 2011.

1 komentarz do “Duchesse d’Angoulemme”

  1. Dorota Szczepaniak napisał:

    Ta róża, to pomylona ‚Rose du Roi’ od pana Adama. Znany i szanowany dostawca oczek trochę namieszał i wyszło właśnie tak. Pozdrawiam.

Napisz komentarz