Danse des Sylphes

dance-des-sylphes_0.jpg danse-des-sylphes-2.jpg

Na fotografii obok widzimy ten sam kwiat sfotografowany dokładnie dobę później.

Hybrida Wichuraiana, Floribunda, hodowli Mallerina z roku 1959. Kwiaty średniej wielkości, barwy szkarłatnoczerwonej. Kwitnie obficie, niewielkimi kiściami złożonymi z 3-5 kwiatów, powtarza kwitnienie. Kolor kwiatów przykuwa uwagę swoją jaskrawością, ale nie ma w tym nic tandetnego – raczej wesoła niż wyrafinowana.

Zapach – Nie pachnie.

Krzew nie jest specjalnie żywotny i choć zaliczany jest do climberów, w naszych warunkach jest to po prostu solidna, niezbyt rozbudowana  róża krzewiasta.

dance-des-sylphes-2 Fotografia obok, autorstwa Elżbiety Kozak pokazuje nam fantastycznie rozrośnięty egzemplarz, ale w naszych warunkach klimatycznych jest to raczej nierealne.

Pochodzenie: Spectacular x (nienazwana siewka Peace x Indenpendence). Ze względu na swój intensywnie zabarwiony kolor wielokrotnie używana była jako roślina rodzicielska, przez Meillandów, że wymienię takie odmiany róż jak Iskra czy Music Dancer i własnie z udziałem tej drugiej powstanie słynna róż Eden. W drugiej generacji zresztą znajdziemy  więcej znamienitości jak Anne de Bretagne 1979 z udziałem Zambry , Cassandre 1989, Meilland Decor, czy wreszcie Paprika 1997/ Centenaire de Lourdes x Picasso/

 

Napisz komentarz