Blanche Moreau

blanche-moreau-1.jpg blanchemoreau.jpg

Róża mchowa. Wyhodowana została w szkółkach Moreau – Robert w roku 1880. Szkółki te funkcjonowały w Angers. Były one sukcesorem dorobku Viberta a ten , jak pamiętamy, przejął dorobek Descemeta. W każdym razie  katalog z roku 1873 oferuje 1900 odmian róż! W tym 750 odmian remontantek i około 200 odmian róż mchowych z których szkółki te słynęły. Sława i powodzenie przeminęło, niemniej jednak nadal możemy spotkać około 40 ich odmian Kwiaty gęste i pełne o silnym zapachu, czasem powtórnie zakwitają. Są bardzo piękne, rozetowe ale wrażliwe ma deszcz. Gdy się pojawiła , Francuzi okrzyknęli ją jako największą rywalkę chyba najpiękniejszej białej mchówki  jaką jest niewątpliwie White of Bath. Jednakże przyznam , że jako rywal jakiekolwiek innej róży, nie robi ona na mnie większego wrażenia. Wpis ten zamieściłem w 2008 roku. Dziś, z perspektywy ośmiu lat obserwacji , mogę powiedzieć, że odmiana ta, nie nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Kwiaty bądź nie rozwijają się prawidłowo, bądź stosunkowo łatwo podlegają mumifikacji. U mnie rośnie sobie w rosarium niechcianych róż, przyozdabiając kompost. I pomyśleć, w roku 1880 Angers Horticultural Society  przyznało   jej srebrny medal za to wielkie osiągnięcie hodowlane.

Krzew – o wysokości 1,2 do 1,8m. Odporna na mróz do -29c , toleruje złe warunki glebowe. Jednakże liście jej są u nas podatne na choroby grzybowe. Tak więc nie zdobi ogrodu podczas kwitnienia  i po kwitnieniu.
Tych wszystkich, którym się ta odmiana podoba, informuję iż mogą ją nabyć  m.in. w szkółce Adama Choduna Rosarium.

[SinglePic not found] blanche-moreau-14-czerwiec-2008-029.jpg

Dla równowagi ocen podaje opinię Nancy Steen, zawartą w jej książce The Charm of Old Roses. ” Blanche Moreau, to wysoki, czysto biały mech damasceński z charakterystycznym brązowym omszeniem, miała za swoich rodziców dwie wyróżniające się róże: uroczo biało-rumianą Comtesse de Murinais i Perpetual White Moss. Ponownie zakwitnie jesienią, ale zakwitnie niewiele, jeśli w ogóle to późno. Róża ta w Nowej Zelandii  jest dość dobrze znana. W suche, gorące lato potrzebuje wody i dodatkowego nawożenia, jeśli ma dobrze kwitnąć jesienią.” Tamże strona 56.

blanche-moreau blanche-moreau2

Pochodzenie: Tu zgodności między autorami różnych opracowań nie ma. Help me find podaje, że rodzice to: Comtesse de Murinais x Perpetual White Moss. Natomiast np. p. Harkness czy A. Rausch twierdzą, że to mieszaniec Comtesse de Murinais – tu zgoda – i Quatre Saisons Blanc Mousseux.

blanche-moreau-1885-9  Chromolitografia z Gallica Biblioteque Numerique – Journal des Roses

Róże mchowe są przypadkową krzyżówką /mutacją/róż stulistnych. Pojawiły się pod koniec XVII wieku. Mają szlachetniejszy wygląd od róż stulistnych choć liście maja podobne a szypułkę kwiatową pokrywa mchowy nalot (stąd nazwa) wydzielający przy dotknięciu przyjemny a jednocześnie intrygujący zapach starych lekarstw. Foto nr 3 W.Lewandowski foto 4 ms.

4 komentarzy do “Blanche Moreau”

 1. Chodun Adam napisał:

  Dobry wieczór,
  Zwracamy się do Pana z prośbą – pytaniem: czy zgodziby się Pan na umieszczenie na naszej stronie www zdjęć odmiany ‚Blanche Moreau’
  Pozdrawiam,
  Adam Chodun, Rosarium

 2. Marta Góra napisał:

  Panie Adamie, mam ładne zdjęcie tej róży – jeśli jest pan nim zainteresowany to proszę o kontakt na maila.

 3. Marek Moch napisał:

  Ciekawi mnie jaką wysokość osiąga (u Pana) Blanche Moreau. Pisze Pan o przedziale 1,2 do 1,8m, gdzieś indziej znajdywałem informacje o 2 m. Czy aby być tak wysoka musi mieć jakieś podpory, czy też osiąga taką wysokość samodzielnie, swobodnie?? Mimo obaw zdecydowałem się na nią i zastanawiam się gdzie i jak ją wkomponować, a do tego muszę wiedzieć jak wysoka będzie. Jestem debiutantem ;) A tak poza tym – jestem zachwycony Pana stroną :)

 4. admin napisał:

  Niewiele mam do dodania ponad to co już umieściłem we wpisie. Może być tak, że warunki środowiskowe w moim ogrodzie jej nie odpowiadają i moje doświadczenie jest nie reprezentatywne. Podobnie jak w przypadku Blanc de Vibert. Mam ją już trzeci rok a tak na prawdę jeszcze nie zakwitła, choć na fotografia prezentuje się pięknie a i opisy są dla niej łaskawe. Wracając do Pańskiego pytania: wysokość można regulować przez odpowiednie cięcie. Nawet trzeba, bo po cóż komu kwiaty na pionowych dwu metrowych pędach. Podobnie rzecz się ma z odmianą Conrad Ferdinand Mayer. Gdybym nie przyginał jej pędów , to kwiaty znajdowałyby się poza zasięgiem wzroku i nosa a uciechę z tego miałyby jedynie ptacy .

Napisz komentarz