Blanc Double de Coubert

blanc-double-de-coubert-powsin.jpg blanc_double2.jpg blanc-double-de-coubert-maj-2011

Hybrid Rugosa. Krzaczasta. Inaczej Muslin Rose.

Wyhodowana w roku 1892 we Francji przez Charles Pierre Marie Cochet-Cochet. blanc-doble-de-cubert-pazdziernik.jpg

Kwiaty białe o silnym zapachu, i 24 płatkach i średnicy ok 8cm. Kwitnie cały sezon. Jedna z niewielu róż, które obdarzają nas swym zapachem nawet po zapadnięciu zmroku. Jej kwiaty o niezbyt uporządkowanej budowie i płatkach o bardzo delikatnej , jedwabnej teksturze są wrażliwe na wilgotną pogodę. Niestety, ale trzeba to powiedzieć, kwiaty w pełni rozwoju można by skomplementować jako bielszy odcień bieli, ale to co się z nimi dzieje później to już mi się zdecydowanie nie podoba. Nie czyści się i jej uschnięte a wręcz i przyschnięte płatki wiszą potem na końcach pędów przypominając brudne kawałki starego papieru. Trzeba je usuwać ręcznie, ale uwierzcie mi , że to nie jest  takie proste.

blanc-double-de-c

Na tej fotografii widzimy krzew przystrojony  w jesienne liście. Krzew jest zdrowy, odporny na choroby, toleruje cień. Dorasta do 2m. wysokości, ale jego wzrost jest stosunkowo wolny. Ma duże walory krajobrazowe. Jedna z niewielu róż które faworyzowała w swoich projektach Gertrude Jekyll, mówiąc o niej że jest najbielsza z białych jakie zna. Powiedzmy sobie, jest w tym twierdzeniu dużo przesady. Wiele innych czysto białych a też i lepszych róż możemy wymienić, tym bardziej, że wiele wspaniałych odmian powstało już po wypowiedzeniu tych słów. No, ale co autorytet to autorytet. Wielu więc autorów bezwiednie powtarza ta opinię nie patrząc na to, że ma ona li tylko znaczenie historyczne. a przykładem niech tu będzie Hazel le Rougetel w swojej książce A Heritage of Roses str.96.  By niczyjego ego tu nie urazić powiem tak: z całą pewnością była to na owe czasy najbielsza białych róż. Charles Cochet-Cochet, widział potrzebę szerszego upowszechniania odmian róż o podwyższonej odporności na trudne warunki uprawowe. W tej materii dobrze rozumiał się z Jules Gravereaux i przez pewien czas Panowie nawet współpracowali w tej materii ze sobą. Prowadził więc pod tym kątem, obserwacje tysięcy siewek róż  tak z zapylenia naturalnego jak  i sztucznego. Odmiana , którą właśnie omawiam była w owym czasie, pierwszą odmianą tego typu w Europie. Już w rok później po wyselekcjonowaniu jej tzn w 1893, znalazła się w sprzedaży odnosząc wielki sukces komercyjny we wszystkich regionach Francji. Otrzymała też pierwszą nagrodę Narodowego Towarzystwa Ogrodniczego Francji.

blanc-double-de-coubert fotografia obok Nina Wróbel w rosarium im Cervantesa w Barcelonie 2012.

Wytrzymała na mróz, 3 strefa usda. Zalecane jest przycinanie jej pędów wczesną wiosną o 1/3 długości.Spotkałem się też z opinią , że pozwalając jej na związywanie owoców, bardzo ograniczymy obfitość powtórnego kwitnienia. Zweryfikuję to twierdzenie jako, że do tej pory nie byłem dostatecznie zadowolony z obfitości jej kwitnienia. Być może więc to pozostawianie zawiązków jest tego przyczyną.  Porównując tą odmianę z bardzo podobną do niej naszą odmianą Kórnik – wystawiam naszej odmianie znacznie wyższą ocenę. Zwłaszcza za urodę kwiatów.

Pochodzenie: Rosa Rugosa Thunberg x Mademoiselle de Sombreuil.  Coubert , to nazwa miejscowości we Francji, gdzie to hodowca miał swój dom w którym zresztą w wieku 75 lat – umiera. Fotografia nr3 Marian Sołtys.

Napisz komentarz