Poema

poema.jpg

Tej pięknej róży, czeskiego hodowcy Dr Gustava Brady z roku 1933 nie da się jednoznacznie zaklasyfikować. Z całą pewnością jest to mieszaniec róży multiflora , ale też jak to widzimy w HMF również pnąca polyantha czy lambertiana. Kwiaty są raczej małe, około5cm średnicy, ciemno różowe z jaśniejszym centrum kwiatu z wiekiem stają się jaśniejsze.

poema-440 poema-439

Róże nie mają jednolitej kolorystyki, są kwiaty bardziej różowe i bardziej białe. Kwiaty  pojawiają się przez większą część sezonu w wielkiej obfitości w ogromnych baldachach, przeciętnie po 30 kwiatów ale i nawet do 100 sztuk w jednym baldachu. Zapach nieznaczny.

poema-441

Klimber, krzew o doskonałym wigorze, dorastający nawet do trzech metrów wysokości, choć dostępne mi źródła podają na ten temat rozbieżne dane od 3 nawet do6m. Liście średniej wielkości, ciemno zielone, błyszczące o skórzastej fakturze i dobrej odporności na choroby grzybowe. Może być uprawiana w miejscach częściowo zacienionych.Dobrze rozmnaża się poprzez sadzonki zielne.

Pochodzenie; Tausendschon x Farbenkönigin .Jest to róża siostrzana innej kreacji G.Brady tj.* Rusalka*. Obie bowiem pochodzą z tej samej krzyżówki. Są zresztą bardzo do siebie podobne z tym, że Rusalka ma pełniejsze kwiaty.

Fotografie: Marian Sołtys Europa Rosarium Sangerhausen 2009, oraz Pruhonice 2011.

Napisz komentarz