Comtesse Maria Henriette

comtesse-chotek-jpg2_

Picture 1 of 22

fotografie – Marian Sołtys z kolekcji własnej 2012.

Jest to róża krzewiasta, parkowa, wyhodowana w roku 2006 przez  Szilvestra Gyory słowackiego rosarianina, hybrydyzera amatora. Ciemno różowy kwiat rozwija się z wąskich różowych pąków, które rozrastając się stają się pękate tworząc pełny kwiat z jaśniejszymi rewersami płatków. Kwiaty są niezwykle piękne i osiągają średnicę 10-12cm  darząc nas mocnym korzennym zapachem, kwitnąc bardzo obficie i powtarzając kwitnienie.Pewną wadą tej odmiany są stosunkowo słabe szypułki kwiatowe. W czasie wilgotnej pogody jej ponad 50 płatkowe duże kwiaty staja się bardzo ciężkie i przewisają.

Krzew dorasta do wysokości  nawet 4 m przy szerokości krzewu do 120 cm.Przyznaję, że rozmiary tego krzewu mogą być dla nas pewnego rodzaju kłopotem i wyzwaniem. Ja, jeszcze nie zdecydowałem w jakiej postaci będę ją prowadził. Część pędów zapewne skrócę do max 1,5 m a część przygnę i okryję na zimę a następnie będą prowadzone poziomo w podobny sposób jak remontantki. Liczę na to, że wzdłuż pędów utworzą się przyrosty/krótkopędy/ z kwiatami.

Liście jasno zielone, matowe, duże i szerokie.

Pochodzenie: Pożarkova/floribunda 1984/ x Interflora . Nazwana imieniem Grafin Marie Henriette z okazji 60 rocznicy jej śmierci. Artykuł o *Grafin Marie Henriette Chotek *

Jej imieniem została również nazwana różowa floribunda Rosengrafin Marie Henriette wyhodowana przez firmę Kordes. chrzest tej róży miał miejsce w roku 2013 podczas Festiwalu róż organizowanego w Dolnej Krupie, miejscowości gdzie przed II wojną znajdowało się słynne rosarium Chotkovej. Jeszcze wcześniej Peter Lambert nazwał jej imieniem Marie Henriette Chotek ,czerwonego mieszańca multiflory. Tylko Rudolf Geschwind, który tak wiele dobra od niej zaznał, nie poświęcił jej żadnej róży.

Polecam  stronę hodowcy S. Gyory. http://rysroses.real-net.sk/ *

Napisz komentarz