Cheshunt Hybrid
Ilustracja pochodzi z floral Magazine.
Mieszaniec herbatni.
Hodowca – George Paul/1841 – 1921/ rok 1872.
Kwiaty wiśniowo czerwone.
Zapach – pachnące.
Krzew – klimber
Pochodzenie – Madame de Tartas x Prince Camile de Rohan .
Niestety, została utracona. Być może dlatego, że była sterylna a tym samym mało przydatna dla szkółkarzy i szybko przez nich zapomniana.
Minęło wiele lat, zanim British Rose Society zgodziło się na wydzielenie mieszańców herbatnich jako odrębnej klasy róż.
Dla nich nowe róże to były np. róże herbatnie remontantki lub noisette . Jak już wiemy, Francuzi jako pierwsi przyjęli do wiadomości fakt powstania nowej klasy róż, mieszańców herbatnich, po czym „perfidni” Anglicy zaczęli mówić o „Cheshunt Hybrid” jako o pierwszym mieszańcu herbatnim. Oczywiście, była to zniewaga dla La France, co Anglicy w końcu musieli przyznać. Zrobił to George Paul, który wydając swój katalog na rok 1872 napisał że jego nowa odmiana Cheshunt, podobnie jak francuska La France, jest początkiem nowej grupy róż. Na pocieszenie Anglików został im laur pierwszego czerwonego mieszańca herbatniego.
Paulowie nie są tak sławni jak rodzina Guillot, ale zapewne nie wszyscy zdają sobie sobie sprawę, że było ich dwóch. Pierwotną firmą była Paul & Son zlokalizowana początkowo Broxbourne a potem w Cheshunt – Hertforshire. Została ona założona przez Adama Paula w 1806 roku i po pewnym czasie została przejęta przez George’a Paula. To była firma w której wyhodowana została m.in. Chesnut Hybrid i kilka słynnych róż pnących, takich jak Paul’s Lemmon Pillar, Goldfinch i Tea Rambler.
W firmie tej dorastał i uczył się William Paul i to właśnie on napisał „The Rose Garden” w roku 1888. On to też w 1860 roku założył własne szkółki niedaleko Waltham Cross jako William Paul & Son Nursery. Te szkółki z kolei mogą zapisać na swym koncie takie hity jak „Ophelia”, „Mermaid” i Paul’s Scarlet Climber. W firmie tej jako brygadzista, zatrudniony był Chaplin, który w 1922 roku przejął tę firmę jako Chaplin Brothers. Braci tych było siedmiu, w tym kilka całkiem niezwykłych postaci, zbyt wielkich indywidualności, aby pozostać razem przez dłuższy czas.
poniedziałek, 14 Grudzień 2020 o godz. 17:56
A w 1928 któryś z braci Chaplin (a może sam ojciec?) wziął klimber Paula – Paul’s Scarlet Clg i skrzyżował go z American Pillar. Wyszła z tego róża,która dostała nazwę ‚Chaplin’s Pink Climber’. Piszę o tym bo akurat mam je obydwie,ale chyba się nie dowiem,kto ostatecznie powołał do życia tą nową pnącą różę. Jest ona (Chaplin’s Pink) niesłychanie żywotną różą.
wtorek, 15 Grudzień 2020 o godz. 12:23
Przyznam, że nie wiem co się stało stało ze szkółkami Waltham Cross po śmierci Chaplina – seniora. Zapewne gdzieś kiedyś wyszperam tę informację.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka.
niedziela, 20 Grudzień 2020 o godz. 20:30
Chaplin miał siedmiu synów, więc może chociaż po jednym z nich pozostał gdzieś jakiś ślad.Pozdrawiam również.