Rieksta i jej wspaniałe mieszańce rugosy

agnese

Picture 2 of 33

Mimo starań, nie znalazłem żadnych informacji  o Pani Dzidra Rieksta, która jest hodowcą tych wspaniałych róż. Urodziła się w roku 1933/najprawdopodobniej/ i w czasach Związku Sowieckiego  pracowała w placówce naukowej na terenie Łotwy, utrzymując cały czas kontakty z naukowcami  z Niemiec, dzięki czemu jej dorobek hodowlany  był jest znany poza granicami ówczesnego ZSRR i dzisiejszej Łotwy. Gdy patrzę na daty introdukcji poszczególnych odmian -  zdaję sobie sprawę, że nie są one tożsame z datą wyhodowania -  to możemy wyraźnie oddzielić  jej pracę w Sojuzie  od tej dla wolnej Łotwy. Jednakże jak widzimy, jej podstawowa metoda pracy nie uległa zasadniczej zmianie. Nadal są to mieszańce rugos z odmianami uprawnymi i – to już w drugim okresie -, ze swoimi wcześniej wyhodowanymi odmianami.

Prezentowane poniżej odmiany jej hodowli  stanowią- w zasadzie – komplet jej dokonań hybrydyzerkich. Opisy zamieściłem za łotewską stroną  nbd.gov.lv oraz rosyjską elenamumrina.ru

Linki prowadzą do opisów odmianowych w mojej encyklopedii róż.

*Abelzieds*

Agnese = rok 2005

Pochodzenie – Schneezwerg x Sniedze.

Krzew zwarty, o cechach róży okrywowej, 0,4-0,5 m wysokości, dobrze rozgałęziony, z wieloma kolczastymi pędami. Liście ciemnozielone, skórzaste, błyszczące, z wyraźnym żebrowaniem. Kwiaty czysto białe, duże (7-9 cm), bogato wypełnione, (25-35 płatków), pachnące, ułożone po 5-9 sztuk w kwiatostanach. Kwitnie obficie i prawie nieprzerwanie od połowy czerwca do mrozu, niektóre z kwitnących kwiatów wydają owoce, więc nie należy przesadzać z  usuwaniem przekwitniętych. Odmiana jest pożądana na słonecznej, lekkiej, dobrze przepuszczalnej glebie.   Doskonała odmiana, odporna na niskie temperatury, całkowicie zimująca w łotewskim klimacie, polecana  do sadzenia grupowego lub do pojedynczego sadzenia na trawniku, a także do wspaniałych pachnących, nieciętych żywopłotów.

* Agra * =1994 – 1999 (Rosa rugosa ‚Alba’ × Feuermeer ) × Abelzieds. Wysokość 1-1,2 m. Liście są duże, ciemnozielone, błyszczące, pomarszczone. Kwiaty są jasnoróżowe, duże (7-9 cm), podwójne (20-30 płatków), 6-15 kwiatów w kwiatostanie, o silnym zapachu. Kwitnie prawie nieprzerwanie do mrozów.

Alise = Rok 2005. Pochodzenie :Schneezwerg x Raita.

Krzew rozszerzony, bogato rozgałęziony, o wysokości 0,8-1,0 m, z bardzo ostrymi pędami. Liście średniej wielkości, zielone, z wyraźnym żebrowaniem. Kwiaty czysto białe, średniej wielkości (5-6 cm), bardzo wypełnione, (25-30 płatków), pachnące, kwiatostany złożone z 5-9 kwiatów, część kwitnących kwiatów tworzy owoce. Kwitnie obficie i nieprzerwanie od czerwca do późnej jesieni.

Sadzone winny być na stanowisku nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru, zapewniającym równomierną wilgotność. Miejsce to winno być bogate w próchnicę, dobrze przepuszczalne gleby gliniaste lub gliniaste. Jesienią zarówno kwiat, jak i niedojrzałe zielone owoce, a także dojrzałe owoce pomarańczowe, są widoczne na krzaku w tym samym czasie, więc nie zaleca się ścinania kwitnących kwiatów. Dobrze zimuje w łotewskim klimacie bez osłony. Polecana do sadzenia grupowego lub pojedynczego na trawnikach, a także do wspaniałych, pachnących, nieciętych żywopłotów.

Enija =  2010.

Krzew wysokości 0,7-1,0 m. Liście są małe, ciemnozielone, błyszczące, wyraźnie pomarszczone. Kwiaty są fioletowe, średniej wielkości (6-7,5 cm), podwójne (20-25 płatków), bardzo pachnące, zebrane 5-9 sztuk w kwiatostanie. Płatki łatwo odpadają po kwitnieniu. Węzły owoców. Odmiana jest szczególnie dekoracyjna jesienią, gdy na krzaku są jednocześnie kwiaty i owoce, dlatego nie należy usuwać zwiędłych kwiatów. Kwitnie obficie od połowy czerwca do późnej jesieni.

Krzew rozszerzony, bogato rozgałęziony, o wysokości 0,7-1,0 m, z bardzo ostrymi pędami. Liście są małe, ciemnozielone, błyszczące, wyraźnie żebrowane. Kwiaty ciemnofioletowe z fioletowym odcieniem, średniej wielkości (6-7,5 cm), nadziewane, (20-25 płatków), bardzo pachnące, ułożone w 5-9 kwiatostanów. Tworzy owoc, który wygląda szczególnie dekoracyjnie jesienią, gdy jednocześnie na krzaku widoczne są zarówno kwiaty, jak i owoce, dlatego nie należy przycinać kwitnących kwiatów. Kwitnie obficie od połowy czerwca do późnej jesieni.

Doskonałe zimowanie w łotewskim klimacie bez osłony.

Polecany do sadzenia grupowego lub pojedynczego na trawnikach, a także do wspaniałych, pachnących, nieciętych żywopłotów.

Guna = lata 1972–1981

Pochodzenie Rosa rugosa var. plena Regel × (Parkdirektor Riggers × Ābeļzieds ) lub: (R. rugosa ‚Plena’ x Parkdirektor Riggers) x Ābeļzieds .

Wysokość 1,2 – 1,5 m.

Kwiaty są duże (8-10 cm), półpełne (15-20 płatków), czerwone z fioletowym odcieniem, w kwiatostanach od 3 do 12 szt. Wiosną pędy należy skrócić o 1/3. Aby uzyskać ciągłe kwitnienie, zwiędłe kwiaty należy usunąć w odpowiednim czasie. Zaczyna kwitnąć w czerwcu i kwitnie obficie z bardzo krótkimi przerwami do mrozu.

Zapach – nieznaczny.

Kate  2002. Wysokość od 1,2 do 1,5 m. Liście są ciemnozielone, duże, błyszczące, pomarszczone. Kwiaty są liliowo-różowe, średniej wielkości (6-7 cm), nie frotte (5 płatków), bardzo pachnące, w kwiatostanach 5-19 kwiatów. Aby uzyskać ciągłe kwitnienie, zwiędłe kwiaty należy usunąć w odpowiednim czasie. Kwitnienie trwa prawie do jesieni.

Lelde  . 2010. Wysokość 0,8-1,2 m. Liście są ciemnozielone, małe, błyszczące, bardzo pomarszczone. Kwiaty są jasnobiałe, średniej wielkości (5-6 cm), bardzo podwójne (32-43 płatki), bardzo pachnące, zebrane w kwiatostany 3-9 sztuk. Płatki spadają natychmiast po kwitnieniu. Wskazane jest usuwanie zwiędłych kwiatów dla obfitego i prawie ciągłego kwitnienia od połowy czerwca do jesieni

*Lidija Freimane*

Liga   1994 – 1999. Rosa rugosa var. Plena × Abelzieds. Wysokość od 1,2 do 1,7 m. Kwiaty są jasnoróżowe, duże (6-8 cm), podwójne (27-30 płatki), 6-25 sztuk na kwiatostan, z aromatem jabłka. Aby uzyskać ciągłe kwitnienie, zwiędłe kwiaty należy usunąć w odpowiednim czasie. Kwitnie obficie i prawie nieprzerwanie do mrozów.

Maija 2011. Wysokość 0,8-1,2 m. Liście są ciemnozielone, średniej wielkości, pomarszczone. Kwiaty są jasnoróżowe z fioletowym odcieniem, duże (7,5-9,0 cm), podwójne (25-39 płatków), bardzo pachnące, 5-9 kwiatów w jednym kwiatostanie. Pąki otwierają się łatwo, płatki spadają natychmiast po kwitnieniu. Aby uzyskać ciągłe kwitnienie, zwiędłe kwiaty należy usunąć w odpowiednim czasie. Kwitnie bardzo obficie od początku czerwca do późnej jesieni.

*Marga*  1979 Utworzony na Łotwie w Narodowym Ogrodzie Botanicznym, zarejestrowany w Niemczech w 1979 r., Wysokość do 2,0 m. Kwiaty średniej wielkości (7-8 cm), półpełne (9-16 płatków), różowe z ciemniejszym środkiem, pachnące, w kwiatostanach 5-15 kwiatów. Kwitnie bardzo obficie i prawie nieprzerwanie do mrozów. Ta odmiana jest również sprzedawana pod nazwami Hokkaido i Sachalin.

*Parsla* 1972 – 1980 R. rugosa x Ābeļzieds. Wysokość do 2 m. Kwiaty są duże, półpełne, czysto białe, bardzo pachnące, od 3 do 25 sztuk. kwiatostan. Wiosną zaleca się skrócenie pędów o 1/3. Ma drugie imię – Schneeflocke.

Raita =  Rok 2002.

Pochodzenie – Schneezwerg x Sniedze. Jest jedną z roślin matecznych , wraz ze Schneezwerg odmiany Alise . Raita, po łotewsku, to blask.

Krzew – Wysokość 1,5-2,0 m.

Kwiaty są różowe, średniej wielkości (7-8 cm), półpełne (15-25 płatków), o silnym aromacie, 5-17 sztuk w kwiatostanie. Kwitnie obficie i wielokrotnie od połowy czerwca do mrozu. Zakłada bardzo duże i piękne owoce zawierające rekordową ilość witaminy C – 1006 mg na 100 g owoców i 31,7 mg karotenu.

*Ritausma *

Santa - 2011. Wysokość do 0,7 m. Liście są ciemnozielone, małe, pomarszczone, lekko błyszczące. Kwiaty są jasnoróżowe, średniej wielkości (5-7 cm), podwójne (20-25 płatków), pachnące, zebrane w kwiatostany po 3-9 kwiatów każdy. Pąki otwierają się łatwo, płatki spadają natychmiast po kwitnieniu. Kwitnienie jest obfite i prawie ciągłe aż do późnej jesieni.

Silva – 1975. Wysokość 2 m. Kwiaty są duże, półpełne, ciemnoróżowe, z pięknymi frędzlami płatków. Aromat o średniej sile. Kwitnienie jest bardzo obfite. Odmiana została zarejestrowana pod nazwami Polar Sun®, Polarsonne i Hondo.

Skaidra – 2002. Wysokość 1,5 metra. Śnieżnobiałe kwiaty, duże (6-8 cm), frotte (27-30 płatków), bardzo pachnące, w kwiatostanach 5-15 kwiatów. Kwitnie prawie nieprzerwanie do mrozów.

Smaida  2010. Wysokość 0,8-1,2 m. Liście średniej wielkości, ciemnozielone, pomarszczone, błyszczące. Kwiaty są jasnoróżowe z nutą fioletu, duże (7-9 cm), frotte (25-30 płatków), pachnące, w kwiatostanach 3-9 kwiatów, po kwitnieniu płatki łatwo odpadają. Węzły owoców. Kwitnie bardzo obficie i prawie nieprzerwanie od początku czerwca do mrozów

Sniedze   1997 – 1999. Siewka Schneezwerg. Wysokość 1,2-1,5 m. Liście są małe, ciemnozielone, skórzaste, pomarszczone. Kwiaty są czysto białe, średniej wielkości (od 5,5 do 7 cm), (25-30 płatków), 7-15 sztuk na kwiatostan, bardzo pachnące Kwitnie prawie nieprzerwanie od połowy czerwca do późnej jesieni

Violeta  2005 Frau Dagmar Hastrup x Zilga. Wysokość 1,4 – 1,7 m. Kwiaty są czerwonawo-fioletowe, średniej wielkości (7-8 cm),(25-35 płatków), bardzo pachnące, w kwiatostanach 5-15 kwiatów. Kwitnie prawie nieprzerwanie do mrozów.

Vita  2011. Wysokość 50-70 cm, szerokość 100-120 cm Liście są małe, pomarszczone, ciemnozielone, lekko błyszczące. Kwiaty są fioletowe, średniej wielkości (5,5-6,5 cm), podwójne (26-35 płatków), bardzo pachnące, zebrane w kwiatostany 3-9 sztuk. Pąki otwierają się łatwo, płatki spadają natychmiast po kwitnieniu. Po kwitnieniu nie jest konieczne usuwanie zwiędłych kwiatów, ponieważ odmiana daje piękne owoce. Kwitnie od początku czerwca do jesieni

*Zaiga*

Zilga -1997 – 1999 Siewka Schneezwerg.

Krzew – wysokości 0,7-1,0 m. Kwiaty są różowe z fioletowym odcieniem, średniej wielkości (6-7 cm), półpełne (14-19 płatków),  w kształcie misy i kwiatostanach złożonych z 7-11 kwiatów, delikatny zapach dzikiej róży. Po kwitnieniu powstają owoce. Kwitnie prawie nieprzerwanie od początku czerwca do mrozów.Krzew szeroki, dobrze rozgałęziony, o wysokości 0,7-1,0 m, pędy pokryte wieloma drobnymi, jasnozielonymi,kolcami. Liście małe, ciemnozielone, błyszczące, żebrowane. o kwitnieniu niektóre kwiaty tworzą owoce. Kwitnie prawie nieprzerwanie od początku czerwca do mrozów

Napisz komentarz