Ola

W roku 2019, na wystawie różanej na Święcie róży w Kutnie , Pan Krzysztof Kozak z Końskowoli , pokazał bardzo piękny sport wyselekcjonowany przez niego w roku 2010,  od odmiany Kronenburg. Kwiat zachował   kolor i kształt poprzedniczki a nadto pyszni się nieregularnie rozrzuconymi kremowymi cętkami.Otrzymała ona od hodowcy nazwę Ola.

ola-k-kozak-2 ola-k-kozak-4 ola-k-kozak

ola-k-kozak3 Fotografia – Święto Róży – Kutno 2019 .

To był wspaniały zbieg okoliczności, bowiem Kronenburg jest sportem od Peace a tegoroczne Święto Róży stało pod znakiem dokonań Domu Meillandów. Nadto zaszczycił je swoją obecnością sam maestro Mouchotte. Zabrakło tylko jakiegoś wyróżnienia dla tej odmiany.

ola-kozak-2 ola-kozak-3

ola-kozak Fotografie – na wystawie róż  Święto Róży 2019 Kutno.

Powtórzmy więc jeszcze raz: Peace wydała sport, który został wyselekcjonowany w roku 1966  w szkółkach McGredyego i otrzymał nazwę Konenburg. Z kolei Pan Krzysztof Kozak po niespełna 50 latach wyselekcjonował z Kronenburga , piękną, cętkowaną odmianę Ola.

Pan Krzysztof Kozak udostępnił nam swoje fotografie

ola_1 ola_2 ola_3 ola_4-1 ola_4 ola_5 ola_5

Nadto niepotrzebnie skromnie pisze:

„Odmiana ta, to raczej dzieło natury ja ją tylko zaobserwowałem w swojej szkółce jak kilka innych i dalej rozmnażam. Nie wiem dlaczego ale akurat te prążki przypadają ludziom do gustu. W 2018 roku została najpiękniejszą różą wystawy w Końskowoli w tym roku w Kutnie. Nie jest zbyt stabilna i te prążki są dość nieregularne a nawet potrafią się pojawić kwiaty z uwstecznieniem do Peace.

Krzew typowy jak u odmiany wyjściowej czyli osiąga wysokość do 1,5 m, liście ciemnozielone błyszczące. Zaczyna kwitnąć obficie w 2 dekadzie czerwca i kończy późną jesienią.
Doskonale wygląda posadzony samotnie jak i w grupowych nasadzeniach. Nadaje się na kwiat cięty. Odmiana mrozoodporna, dobra wytrzymałość
na choroby. Kwiaty ma bardzo duże osiągają średnicę ponad 14 cm, czerwone przekwitając przybierają barwę purpurową w żółtokremowe cętki, spód
płatków żółtoróżowy. Jedna z pasiastych róż wielkokwiatowych o dość interesującej barwie kwiatów. Dla tych co chcą mieć różę w kilku ekspresyjnych kolorach rzucającą się w oczy na rabacie.”

Róża ta, jest do kupienia w gospodarstwie szkółkarskim  Pana Krzysztofa Kozaka  Pożóg 50. tel./fax 81 881 28 52, mobile 607 098 514 meil – kkozak@szkolkarz.strefa.p

Słusznie już minionym Związku Radzieckim, w oparciu o zespół parków krymskich a zwłaszcza w Jałcie funkcjonował silny zespół naukowców zajmujących się hodowlą nowych odmian róż.  Działała tam miedzy innymi Zinajda Klimienko, która wespół z Konstantinem Zykowem prowadziła eksperymenty ze sztucznym wywoływaniem mutacji  poprzez naświetlanie nasion promieniami Roentgena. W ten to sposób, w roku 1977 otrzymali  pasiastą wersję Kronenburga a nazwali ją Pestraja Fantazija.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.