Róże nazwane imieniem członków rodziny Meilland

Wydawałoby się, że róże, które otrzymały imiona rodziny do creme de la creme, najlepsze z tych jakie udało się  wyhodować. Jednakowoż tak nie jest. Niewątpliwie  Madame A. Meilland, Papa Meilland i Sonia – zrobiły karierę światową. O pozostałych tego się już jednoznacznie powiedzieć nie da.

J.B.Meilland = Madame Joseph Perraud x/ Charles P. Kilham x Margaret McGredy/. To pomarańczowo złoty mieszaniec herbatni wyhodowany przez Francisa Meillanda jeszcze przed wojną, w roku 1939.

Grand mere Jenny = Peace x / Julien Potin x Sensation/ wyhodowana została przez Francisa w roku 1950. Jest prawie bliźniaczo podobna  do Peace, mieszaniec herbatni, będący jej bezpośrednim potomkiem.

Obie te róże, J.B.Meilland i Grand mere Jenny,  poświęcone zostały seniorom rodu Meillandów, tj. Jean Baptiste Meilland i Jeanne Lafont, jego żonie zwanej później właśnie Grand Mere Jenny. Czy coś o tych różach dziś wiemy?

Papa Meilland = Chrysler Imperial x Charles Mallerin . Odmianami siostrzanymi, otrzymanymi z krzyżówki tych samych odmian jest *Abraham Lincoln*. oraz Oklahoma. Oczywiście są to ‚siostry „przyrodnie” , dość rzadko spotykany przypadek wykonania takiej samej krzyżówki, z użyciem dwu takich samych roślin matecznych, w tym samym czasie przez dwu różnych hodowców, których przedzielał ocean, ale łączyło to samo dążenie do piękna, Meilland i Swim. Jest dziełem Alaina i pochodzi z roku 1963. Ten mieszaniec herbatni zdolny jest zawrócić głowę każdemu – jak nie wyglądem to zapachem.

papa-meilland-032a

Picture 1 of 9

Nazwany przez Alaina na cześć swego dziadka Antoine Meilland (1884 – 1971). Gdy w związku z Klaudią Dubreuil w roku 1912, rodzi się im syn Francis, wszyscy sąsiedzi i przyjaciele zaczęli nazywać Antoniego „Papa Meilland”. Stąd właśnie od tego przydomka Antoniego wzięła się nazwa tej niezwykle sympatycznej róży. Kwiat o nieodpartym pięknie, ciemnoczerwony, aksamitny o niezmieniającej się z wiekiem barwie kwiatów. Cieszy nas mocnym i pięknym zapachem  róż damasceńskich, należy do róż o najsilniejszym zapachu kwiatów, każdy płatek jej kwiatu dosłownie ocieka tym zapachem. Świat ukochał ją za ten zapach. Nic więc dziwnego, że została laureatką bardzo prestiżowej nagrody James Alexander Gamble Rose Fragrance Award (ARS) za rok 1974. Jest to medal ustanowiony przez Jamesa Gamble’a i przyznawany twórcom róż o najbardziej interesującym zapachu. Jednakże najważniejsza nagroda jaką otrzymała ta róża to:   tytuł World’s Favorite za rok 1988 przyznawany przez World Federation of Rose Societes.

Claudia = Manou Meilland x /Samourai x Delpoid/ . Wprawdzie nazwę tej różowej róży określa tylko to imię, to nie mam wątpliwości, że Alain Meilland, który ją wyhodował w roku 1997 chciał  upamiętnić swoją babkę Claudię Dubreuil / 1887 – 1932/, żonę Papy Meillanda. Jednak Claudię upamiętnia największe / a w każdym razie najsławniejsze/ dzieło rodziny – Madame A. Meilland/Peace/.

Madame A. Meilland = [/George Dickson x Souvenir de Claudius Pernet/ x / Joanna Hill x Charles P. Kilham/ /] x Margaret McGredy ., rok 1935. Tu nie będę się na temat tej róży rozpisywał, bowiem duży tekst na ten temat znajdziemy w dużym wpisie jej poświęconym. – * Madame A. Meilland*

Manou Meilland = [/Baronne Edmond de Rotschild x Baronne Edmond de Rotschild/] x [/MaFille x Love Song/]. Odmianę tę wyhodowała jeszcze przed rokiem 1977 Marie- Louise/Luizette/ Meilland z domu Paolino/ 1920 1987. Zwana w rodzinie właśnie Manou. To o fuksjowym zabarwieniu mieszaniec herbatni, niczym specjalnie się nie wyróżniający.

Francis Meilland - /Wimi x Rouge Meilland/ x Margaret Merril.

schloss-ippenburg

schloss-ippenburg2 Fotografie – Rosengarten Forst 2016

Louisette, żona Francisa, zwykła mawiać, że ​​żadna róża nie jest na tyle idealna, by była godna nosić imię jej męża Françisa. Jednak dzięki drobiazgowej pracy jej córki Michèle Richardier, z domu Meilland, otrzymano w 1996 roku   białego z różowym sercem, mieszańca herbatniego. Alain i jego matka, Louisette, od dawna chcieli nazwać jedną ze swoich róż imieniem Francisa, ale czekali na tą jedną upragnioną. Na ten ideał róży , który mógłby odzwierciedlić  ich miłość do męża i ojca oraz upamiętnić jego miejsce w świecie różanym. Dopiero teraz , już po śmierci Louisette, Alain uznał, że  ta róża jest wystarczająco wysokiej jakości. Przede wszystkim jest to tak ukochany przez Francisa mieszaniec herbatni. Alain uznał,  że odmiana ta, charakteryzująca się żelazną odpornością na choroby grzybowe, może dać początek nowej generacji mieszańców herbatnich odpornych na czarną plamistość. I rzeczywiście, w roku 2013,  otrzymuje ostatnie wyróżnienie AARS nagradzające różę, która nie wymaga opieki chemicznej.

Michele Meilland = Joanna Hill x Peace . Te nowoczesne duże kwiaty krzewu róży, uzyskane zostały przez Francisa  Meillanda w 1945 roku i poświęcone urodzonej w roku 1943 córce Michele.

michele-meilland-jpg2_ michele-meilland

Obecnie Michele jest żoną Raymonda Richardier.  To doskonała odmiana wywodząca się od słynnej Madame A. Meilland. Jej gęsty krzew rośnie do około 1 m   wysokości i 60  cm szerokości a cechuje ją  szybki wzrost. Wytwarza mocne, kolczaste, długie pędy o bardzo eleganckich liściach, ciemnozielonych, całkiem odpornych na choroby. Przez całe lato, jeśli staramy się wyeliminować stare  kwiaty, roślina produkuje stale wydłużone pąki w kolorze miedzianego różu. Kwitną w średnich kwiatach   których turbinowaty kształt i bardzo ciasne serce są typowe dla hybryd róż herbatnich. Składają się z 16 do 25 płatków, których kolor zmienia się z upływem godzin, od liliowego odcienia różu i kremowej krawędzi do łososiowego różu jaśniejszego od serca kwiatu. Są samotnie, noszone przez długie pędy a wyróżniają  się zapachem   słodkim i bardzo przyjemnym.

Alain = /Guinee x Skyrocket/ x Orange Triumph.

Floribunda, wyhodowana przez Francisa Meillanda w roku 1946. Kwiaty w intensywnej czerwieni o średnicy 8-9cm złożone z około 15 płatków, zapach umiarkowany. Odmiana stara, ale doskonale prezentująca się w ogrodzie również pomiędzy najnowszymi kreacjami.Zwraca uwagę bardzo intensywny kolor doskonale widoczny nawet z większej odległości. Bardzo dobra jest również trwałość kwiatów, płatki nie poddają się przebarwieniom i nie opadają zbyt wcześnie.Miałbym natomiast uwagi co do powtarzania kwitnienia. Alain – urodzony w roku 1940,  to syn  Manou i Francisa.

alain

alain2 kolekcja własna.

Zdecydowanie Alain zasługuje na nowocześniejszą różę większego formatu.

Nadia Meilland = pochodzenie nieznane, została wyhodowana przez Alaina Meillanda przed rokiem 2000 . No, nic specjalnego.

Sonia Meilland = Zambra x / Baccara x White Knight /.Synonim – Inna nazwa to używana w Anglii Sweet Promise. W związku z tym ta róża miała wątpliwy zaszczyt bycia przedmiotem sprawy w sądzie w Cambridge, gdzie znajduje się brytyjskie Biuro Praw Odmian Roślin, które   wystąpiło przeciwko producentowi, aby sprzedawał ją jako „Sonia” zamiast „Sweet Promise”. Pod tą drugą nazwą ma przyznane prawa hodowców roślin. Sprawcę ukarano grzywną w wysokości 20 £.

sonia-wolski-rafal.jpg

W swoim czasie królowała jako podstawowa odmiana na kwiat cięty do produkcji pod osłonami. Kwiaty mają kolor różowy wpadający w łososiowy o średnicy około 10 cm. Kwiaty ma ładne i duże o 30 płatkach i lekkim owocowym zapachu.Krzew żywotny ale w gruncie wyraźnie karleje, dorasta do 50-60 cm. O wiele lepiej funkcjonuje w krajach o cieplejszym klimacie.

sonia-galicja-2011-347-a

Nazwana imieniem córki Alaina i Nadine Meilland urodzonej w roku 1968. W. HMF czytamy:”Sonia była wielkim sukcesem komercyjnym. Szacuje się, że sprzedano ponad 40 mln. sztuk tej odmiany na całym świecie”. Prawdopodobnie najpopularniejsza róża szklarniowa na świecie i flagowy produkt firmy Meilland.

Matthias Meilland =[ / Madame Charles Savauge x Fashion/] x [/Poppy Flash x Tchin Tchin/]. Ten szkarłatno czerwony mieszaniec herbatni powstał w roku 1983 i jest autorstwa Marie – Louise,  a nosi imię  jej wnuka, a starszego syna Alaina Meillanda urodzonego w roku 1977.

Anthony Meilland = /Sunblest x Mitzi/ x spek’s Yellow/. Autorem tej żywo żółtej piękności jest Alain Meilland a powstała ona przed rokiem 1990. Róża ta, nosi  imię młodszego syna  alaina Meillanda.

Emma Meilland = Tanselbon x Diplomat.  Mieszaniec herbatni  o jasno różowych kwiatach przeznaczony do hodowli na kwiat cięty.Powstał w firmie Meilland International w roku 1996.

Jubile Papa Meilland = /MEIvilese x Duc de Windsor/ x Deep Secret . Jest to ciemno czerwony mieszaniec herbatni  o cytrusowym zapachu, wyhodowany przez Alaina Meillanda przed rokiem 2014.

jubile-papa-meilland jubile-papa-meilland2

Na stronie Meillandów możemy przeczytać: „W 1963 roku Antoine Meilland miał zaszczyt ochrzcić dużą pachnącą czerwoną różę, którą wszyscy znają jako PAPA MEILLAND® . Pięćdziesiąt lat później jego prawnuki zdecydowały się zaoferować mu nową różę, bardziej odporną i kwitnącą, aksamitną czerwieią o silnym zapachu mieszającym się z geranium, goździkiem i białą brzoskwinią. Nowość, która oczaruje urzekającym zapachem ogrodów świata z okazji jubileuszu Papy Meillanda.

I to by były wszystkie róże/które znam/ a które zostały poświęcone pamięci członków rodziny Meilland.

 

 

 

Napisz komentarz