Proliferacja czyli childing

AH49960

Rosa centifolia prolifera. Mieszaniec róży galijskiej, centifolia. Bardzo stara odmiana, HMF podaje, że znana była już w połowie XVIII wieku.Tamże spotkamy też sporą liczbę nazw synonimicznych, że wymienię najważniejsze jak: Prolifera de Redoute czy Childing. Kwiaty kuliste ciemno różowe o mocnym zapachu.

Pochodzenie: Nieznane.

Przywołałem tę odmianę jako pretekst by napisać parę słów  o nazwie Childing. Jest to stary termin botaniczny używany dla opisania sytuacji gdy to z głównego kwiatu, bądź pąka wyrasta mniejszy kwiat.

W przypadku tej róży mamy właśnie do czynienia dość często z taką sytuacją. Wypada żałować,że nie udało się tego zjawiska uchwycić na zdjęciu.

hardy-dziw-przyrody.jpg Sam zaobserwowałem natomiast w swoim ogrodzie bardzo podobne zjawisko gdy to z kwiatu Mme Hardy wyrósł pęd nie zakończony jednakowoż kwiatem. Taki semi-childing. Możemy to zobaczyć na fotografii obok. Proliferacja, powielenie rozprzestrzenianie się. Możemy powiedzieć, że niektóre odmiany róż są szczególnie podatne na występowanie opisanego wcześniej zjawiska, gdy to piękny kwiat jest niszczony przez wyrastający z jego centrum pąk. Zjawisko to mimo że jest znane od wieków to natura jego nie jest do końca zrozumiana i poznana. Może to być choroba wirusowa, może to również być mutacja genetyczna. Zwykle na roślinie tylko częśc kwitów podlega temu zjawisku. Spontaniczna jest również częstotliwość jego występowania. Na przykład występuje w tym roku ale już nie w następnym. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że przyczyną tego zjawiska mogą być czynniki pogodowe. Na przykład przymrozki występujące w fazie zaawansowanej wegetacji.

houdini-ze-strony-neve-bros

Wpis powstał siedem lat temu. W roku 2016 przeglądając internet, znalazłem odmianę róży gdzie każdy kwiat ma childing, czyli inaczej mówiąc proliferuje. To mieszaniec herbatni o nazwie Houdini. To niezwykle trafnie dobrana nazwa, gdyż Houdini to jeden z najsławniejszych magików świata. No a nie zaprzeczycie Państwo, że róża ta, to czysta magia. Na fotografii obok – strony firmy Neve Bross.

Otrzymałem też serię niezwykle interesujących  fotografii od Pana Tadeusz Kurka.Poczynając od grzyba. Ta proliferująca róża to Babcina Vonava.

babiccina-vonava babiccina-vonava6 grzyb-pietrowy

Mówiąc słowami piosenki z kabaretu Starszych Panów : Ta przyroda jest niezmierna!

Napisz komentarz