Teodolinda

teodolinda0 teodolinda1 teodolinda2 teodolinda3 teodolinda4 teodolinda5

teodolinda9 Fotografie – Ogród różany w Monza rok 2018.

Mieszaniec herbatni.

synonim – Zwana też Teodolinda 96.

Hodowca – Nisso Fumagali , rok 1988.

Kwiaty – czysto białe, średnicy do 10 cm, złożone z około 20 płatków. Kwitnie niewielkimi bukietami na sposób floribundy.

Krzew o pokroju wyprostowanym , wysokości około jednego metra.

Tę różę spotkałem w ogrodzie różanym przy Villa Reale w Monza. To bardzo piękne miejsce pełne niesamowitych kolorów i zapachów, szczególnie w maju i czerwcu, kiedy róże kwitną. Ogród ten został założony w roku 1964 przed  Pałacem Królewskim w Monza. Założył go Nisso Fumagalli, prezes Włoskiego Stowarzyszenia Róż .

Ten Ogród różany, z łagodnie pofalowanym terenem, stawem i dobrze zaprojektowanymi ścieżkami, jest domem dla ponad 4000 odmian róż, w tym wspaniałej kolekcji starych odmian. Na szczególną uwagę zasługuje ” The Secret Garden of Perfume „, założony przez projektantkę krajobrazu Annę Furlani, który zawiera najbardziej pachnące róże, w tym właśnie odmianę TEODOLINDA 96   stworzoną przez Niso Fumagalli w 1988 roku. Róża ta, została wybrana jako godło I Regionalnej Konferencji poświęconej różom, która odbyła się w roku 1996 w Cawriglia i Monza.

Układ ogrodu przedstawia różne sekcje tematyczne według zasadzonych róż kolekcji. Stare odmiany znajdują się wokół stawu, a róże pnące znajdują się wzdłuż poręczy i pergoli. Jednak większość miejsca poświęcona jest różom biorącym udział w corocznych konkursach różanych.

Korona Królowej Teodolindy to nazwa nagrody dla  najpiękniej pachnącej róży na dorocznym konkursie w Monza.

Teodolinda (ok. 570 – 628) – królowa Longobardów, córka Garibalda, księcia Bawarów.

W 588 poślubiła króla Longobardów Autarisa. Małżeństwo to przyczyniło się do wzmocnienia Longobardów w opozycji do Franków i zbliżyło do kościoła katolickiego. Po śmierci Autarisa w 590 poślubia jego następcę Agilulfa, po którego śmierci (616) objęła regencje w imieniu swego niepełnoletniego syna Adaloalda. Teodolinda ufundowała wiele kościołów, w tym katedrę w Monzie, w której skarbcu jest przechowywana jej korona w formie opaski inkrustowanej 180 kamieniami szlachetnymi.

ironcrown foto za wikipedią.

Wewnątrz ołtarza głównego katedry w Monzie, w kaplicy Teodolindy, znajduje się Żelazna Korona, jedno z najważniejszych dzieł złotniczych w całej historii Zachodu. Do tej pory zachowana jako cud, Korona składa się z sześciu złotych talerzy – ozdobionych różanymi reliefami, klejnotami i emalią – z metalowym pierścieniem w środku, który nazywa się „żelazną” Koroną,

Napisz komentarz