Scarlet Fire

Floribunda, róże kanadyjskie

Synonim – Morden 6910 . Nie mylmy tej róży ze Scarlet Fire/Scharlachglut/ Kordesa.

Hodowca – Bert Harp, w roku 1969 .

Bert Harp, urodzony w 1904 roku w Dorset w Anglii, w 1933 roku  został zatrudniony jako asystent Williama Godfreya w Farmie Eksperymentalnej Morden. Po odejściu Godfrey’a w 1946 roku, Harp został głównym ogrodnikiem w Morden. Przeszedł na emeryturę w 1969 roku. Z kolei Bert Harp został zastąpiony przez Henry’ego Marshalla.

Kwiaty – jasno czerwone, pojedyncze, czasem złożone z podwójnej ilości płatków. Kwitnie kiściami nie powtarzając kwitnienia.

Zapach umiarkowany.

Krzew – jest to duży rozgałęziony krzew, lub klimber, dorastający do 3 m wysokości. HMF podaje , że jej mrozoodporność to 3 strefa usda.

Pochodzenie -  do wyhodowania tej odmiany, jako rośliny matecznej  Harp użył  wcześniej wyhodowanej przez siebie krzyżówki, której nadał oznaczenie RSM 6119. Róża ta, była używana w Morden do hodowli innych odmian róż, ale niestety   nie mamy żadnych zapisów o jej pochodzeniu, ponieważ Harp zniszczył prawie wszystkie zapiski dla roślin, które wyhodował w Morden. Roślina ta została odrzucona przez Henry Marshalla w 1970 roku. Jedyny zapis istnienia tej róży znajduje się w notatkach Henry’ego Marshalla. Jako dawca pyłku posłużyła inna nienazwana siewka wyhodowana przez Harpa, będąca krzyżówką Pinocchio kordesa i / Joanna Hill x r. altaica/.

Napisz komentarz