Oakington Ruby

Róża miniaturowa./Lawrenciana?/

Hodowca – Znaleziona przez C.R.Blooma z Oakington kolo Cambridge w roku 1933 w jednym z ogrodów angielskich.

Kwiaty – różowo fioletowe , średnicy do 4 cm, złożone z około 20 wąskich płatków ułożonych z reguły w dwu okółkach. Płatki mają białą nasadę , co powoduje wrażenie, że kwiaty mają białe centrum. Dobrze powtarza kwitnienie.

Zapach -

Krzew – wysokości do 30 cm. Vita Sackville West polecała ją do ogrodów skalnych.

Liście - ma drobne liście, które są idealnie dopasowane do rośliny. Nawet w czasach współczesnych wciąż jest uroczą różą o dużym charakterze.

Pochodzenie – Niejasne i niepewne. Część autorów uważa iż jest to sport od Rouletti, część natomiast traktuje ją jako jedną z ocalałych , popularnych w XIX wieku lawrencian, ale nigdy tego wiedzieć na pewno nie będzie nam dane. W każdym razie to od niej zaczyna być pisana na nowo historia róż miniaturowych gdy to trafiając w roku 1933 na rynek wzbudziła niemałe zainteresowanie klientów. Jednakże na nową odmianę miniaturek , otrzymaną z nasion, będziemy musieli nieco poczekać aż w roku 1933 Holender Jan de Vink skrzyżuje innego miniaturowego ostańca, różę Rouletti z niedawno wyhodowaną polyanthą Gloria Mundi i w 1935 roku zaproponuje świeżą miniaturkę Tom Thumb .

 Koniecznie przeczytajmy strony o Ralphie Moore’u , aby zobaczyć, jak ważną rolę odgrywa „Oakington Ruby” w początkowych latach jego programu hodowlanego. 

http://www.roses.webhost.pl/2013/01/ralph-moore-krol-miniaturowych-roz/

Napisz komentarz