Kew Rambler

kew-rambler kew-rambler2 kew-rambler3

kew-rambler4 Fotografie – Museo Giardino Rose Antiche  rok 2018.

Mieszaniec róży soulieana . Czytając The Graham Stuart Thomas Rose Book, znajdziemy na stronie 231 wzmiankę, że z zapisek ogrodnika Kew wynika iż jest to jedyna ocalała siewka z krzyżówki pomiędzy r.soulieana a Hiawatta. I dalej autor jak gdyby chcąc potwierdzić ten zapisek, /uwiarygodnić go?/ pisze, że liście ma podobne do r. soulieana  a zapach do multiflory . Poświęciłem tej kwestii nieco więcej miejsca niż zwykle  a to , że tak na prawdę nie wiemy kto jest jej hodowcą.. Jako czas powstania przyjmuje się rok 1912.

Kwiaty – cieniowane różem z białym centrum kwiatu.  Kwiaty pojedyncze, pięciopłatkowe o średnicy, jak podaje hmf , do 10 cm, ale oglądając ten egzemplarz  w Museo Giardino Rose Antiche nie potwierdził bym tego. Choć jak patrzę na jej zbite kiście wypełnione niedorzecznie mocno kwiatami, to nie sposób nie zauważyć iż w tych kiściach kwiaty są tak upakowane, że nie rozwijają się do końca, przez co mogą sprawiać wrażenie jak gdyby były mniejsze niż są w istocie. Nie powtarza kwitnienia, ale kwitnienie jest długotrwałe i przeciąga się nawet na lipiec. We wspomnianym  wcześniej giardino rośnie na zboczu pagórka bez krzny cienia i mimo iż prawie wszystkie róże już przekwitły ona była pod koniec czerwca jeszcze w pełni kwitnienia, choć kwiaty jej były już poprzypalane przez słońce.

Zapach – pachnąca

Krzew. Jest to klimber,ale we wspomnianym już ogrodzie rośnie jako wolno stojący krzew , bardzo rozłożysty i dorastający do 3m wysokości.

Pochodzenie – jak już wspomniałem, jest to krzyżówka r. soulieana i Hiawatta.

 

Napisz komentarz