Huntington’s Hundredth

huntington-rose_600 Fotografia pochodzi ze strony hundington.org

Floribunda?

Synonim – Life of the Party, Huntington 100th.

Hodowca – Tom Carruth, zhybrydyzowana w roku 2009 – podaję za strona internetową hundington.org. Na HMF, znajdziemy nieco inną informację. Mianowicie portal ten podaje, że hodowcą tej odmiany jest Christian Bedard – rok przed 2017.

Kwiaty – początkowo czysto żółte, ale w miarę ich dojrzewania, stają się kremowo białe z różowo zabarwionymi brzegami płatków. Kwiaty  średnicy około 10 cm, złożone z około 30 płatków.

Zapach – pachnąca.

Krzew kompaktowy, wysokości około 60 cm.

Liście ciemno zielone, gęsto rozmieszczone na pędach.

Pochodzenie – Julia Child x Stormy Weather .

Róża ta, sprzedawana będzie od stycznia roku 2019, a zaprezentowana została oficjalnie  9 września 2018 z okazji 100 rocznicy utworzenia tak zacnej instytucji jaką jest The Huntinghton. Obchody setnej rocznicy swego powstania zainaugurują właśnie 9 września odsłonięciem opisywanej tu róży i będą trwały cały rok. Huntington, to posiadłość rodu Huntingtonów  na bazie której w San Marino , nieopodal Los Angeles powstały wspaniałe ogrody – w tym różane i i botaniczne – oraz biblioteka i i kolekcje dzieł sztuki. „To może być jedna z 10 najlepszych róż z mojej 40-letniej kariery hodowlanej”, powiedział Carruth, który cieszył się długą karierą jako nagradzany hybrydyzator, zanim dołączył do zespołu The Huntington w 2012 roku jako kurator kolekcji róż. Więcej na ten temat piszę - http://www.roses.webhost.pl/2016/11/carruth-tom-krol-roz/ .

huntington_library-z-wikipedii

Henry E.Huntington/1850-1927/Przedsiębiorca, mówiąc najkrócej, związany z Southern Pacific i szerzej z kolejnictwem.Bardziej zasłynął tym, że przekazał swoją ogromną posiadłość koło Pasadeny/południowa Kalifornia/ na cele publiczne. Powstała tam ogromna biblioteka – tematyka botaniczna, bogate zbiory sztuki i ponad czterdziesto hektarowy ogród botaniczny a w nim ogród różany. Jest to również miejsce w którym było kręconych bardzo wiele znanych filmów np. Starsky&Hutch , Gliniarz z Beverly Hills czy Niemoralna Propozycja.

Fotografia  Huntigton Library z Wikipedii.

Napisz komentarz