Lorraine Lee

lorraine-lee

Mieszaniec r. gigantea.

Lorraine Lee została wyhodowana przez słynnego australijskiego hodowcę róż, Alistera Clark’a w 1924 roku. Jej nazwa pochodzi od Pani Lorraine Lee, która urodziła się w Melbourne w 1890 roku i była kuzynką Jessie Clark, siostrzenicy Alistera. Podczas I wojny światowej Lorraine pracowała w Krajowej Armii Kobiet  w Anglii i w Ministerstwie Uzbrojenia, zdobywając dyplom MBE za swoje poświęcenie. W 1920 r. Podczas wizyty w Australii , Alister pokazał jej nienazwane siewki róż i poprosił ją o wybranie jednej dla siebie. Róża, którą wybrała, stała się najbardziej znaną i popularną gwiazdą z róż wyhodowanych przez Alister Clarka.

Unikalną cechą tej róży jest jej zimowe kwitnienie. Gdy prawie każda inna róża w ogrodzie śpi, Lorraine Lee nadal kwitnie i będzie nadal to nadal robić aż do wczesnej wiosny, jeżeli będzie przycinana . To oczywiście opis odnoszący się do warunków Australii.

Jako krzew Lorraine Lee może wyrosnąć na dużą roślinę o powierzchni 2m x 2m z ciemnymi błyszczącymi liśćmi. Jest odporna na choroby. Ma mocne kolce. Są ostre, duże i niebezpieczne. Dlatego w Australii sadzi się ją  z daleka od podjazdów i ścieżek.Dostępna jest również wersja pnąca Lorraine Lee.Potrzebuje dużo miejsca, ponieważ jest dość energiczna.

Jej miękkie, różowo morelowe kwiaty zaczynają się od długich, spiczastych, eleganckich pąków i otwierają się  do kwiatu, z doskonałym silnym zapachem. Regularne usuwanie dojrzałych kwiatów zapewni, że róża ta będzie prawie stale kwitła.

Lorraine Lee jest prawdopodobnie najbardziej popularną ze wszystkich australijskich hodowanych róż i jako  kwitnąca zimą, zasługuje na miejsce we wszystkich ogrodach różanych.

Opis oparłem na danych ze strony Australijskich Przyjaciół Róż.

Napisz komentarz