Li Bures

rosa-li-bures-1 fotografia z- https://amicsdelesroseshistories.wordpress.com/2018/01/02/la-rosa-li-bures/

Mieszaniec herbatni , pernetiana.

Hodowca – Pere/Pedro/ dot, rok 1928.

Kwiaty – Kolorystycznie, jest to niedościgniona mieszanka kolorów: Różowego, żółtego i czerwonego a wszystko to jarzące się w gorącym słońcu Hiszpanii i   tam dająca   z niczym innym nie dający się porównać efekt. Kwiaty luźnej budowy,średnicy około 9 cm, złożone z około 20 płatków.

Zapach – pachnąca.

Krzew – wysokości do jednego metra o pokroju wyprostowanym. Róża ta otrzymała Złoty Medal na Saverne Rose Trial w roku 1926.

Pochodzenie - Chateau de Clos Vogueot x Souvenir de Claudius Pernet . Zgodnie z zasadą Samuela McGredy III że tylko z dobrych rodziców otrzymamy dobrej klasy potomków, P.Dot zadbał o rodziców z najwyższej półki w tym oczywiście swoją ulubioną pernetianę  Souvenir de Claudius Pernet.

Gdy Pere Dot zdecydował się ostatecznie na wkroczenie na własną ścieżkę profesjonalnej hodowli róż, nie mógł liczyć na pomoc ojca, który go w tym nie wspierał i ciągle mu powtarzał by zarzucił te różane mrzonki. Gdy więc już się ostatecznie na ten krok zdecydował, pomocną dłoń wyciągnęła do niego  Pani Eulalia Regordosa zwana Donną Li, która to poślubiła bajecznie bogatego przemysłowca Francesca Buresa. Z całą pewnością pewnością pomoc finansowa „Doñy Lí”jaką od niej otrzymał, posłużyła do zakupu Finca de Sol i Vent i rozpoczęcia tam działalności szkółkarskiej. Dot zdołał zwrócić całą pożyczkę ledwie rok później. Tej to swej dobrodziejce poświęcił omawianą tu różę.

Omawiając róże P.Dota i zastanawiając się nad ich nazewnictwem, ciągle będziemy natykać się na tę rodzinę. Że wspomnę różę Olegario Junyent, czy Nuria de Rcolona.

 

Napisz komentarz