Miniaturki Pedro Dot’a

perla-de-alcanada rosa_perla_de_monserrat-z-wikipedii-1

Jak słusznie mówi Friera Joaquin Martinez, /Fiera, to jego uczeń i przyjaciel  który, swoim ogrodzie w Madrycie, zasadził prawie wszystkie odmiany swego mistrza/ mówiąc o twórczości P.Dota, należy zauważyć, że bez miniatur, które stworzył już prawie 100 lat temu, nie  byłby pamiętany po dziś dzień  na arenie międzynarodowej. Perla de Montserrat i Perla de Alcanada , to dwie najbardziej znane miniaturki Pedro Dota. Tu obie na fotografii.Prezentacja pierwszych jego miniatur tj. Baby Gold Star i  Perla de Alcanada, odbyła się w ogrodzie różanym hotelu Ritz w Barcelonie, z okazji wystawy w maju 1946 r. zorganizowanej przez magistrat Barcelony.

Jak zestawimy dorobek Pedro Dot’a z dorobkiem  Ralpha Moore a zwłaszcza dorobkiem hodowców współczesnych, to wygląda on bardzo skromnie. Jednakże nie zapominajmy, że to on  i Holender de Vink/Tom Thumb 1935/,przecierali szlaki. A dziś już wiemy, że to dzięki pracy P. Dota , możemy mówić  o nowoczesnych różach miniaturowych. Na przykład jego miniatury wykorzystał Francis Meilland w swoim programie hodowlanym, że przywołam tylko odmiany Colibri i Starina.

Twórczość jego , jeżeli chodzi o róże miniaturowe, podzieliłbym na trzy okresy:

I. 1940 – 1947 – krzyżowanie Rouletti z odmianami innych hodowców – nieistniejącej już polyanthy F. Dubreuila z roku 1896 Perle des Rouges, Cecile Brunner czy Merveille des Rouges innej polyathy Dubreila. Podałem rok 1940 oczywiście orientacyjnie, bowiem o istnieniu jego miniaturek dowiadujemy sie w roku 1946, gdy to miejscowa gmina organizuje festyn, który to Dot uświetnia pokazem swoich róż miniaturowych. dl publiczności jest to olbrzymim zaskoczeniem jako, że owszem znano róże o miniaturowych kwiatach , ale osadzone dotąd były na sporych krzewach.

II 1948 – 1950 – krzyżowanie Rouletti z uzyskanymi przez siebie miniaturkami jak Perla de Montserrat czy Perla de Alcanada.

III 1951 1966 – krzyżowanie uzyskanych przez siebie miniaturek między sobą.

To on pierwszy, jeszcze przed II wojną,  wpada na pomysł by wyhodować róże zarówno o miniaturowych kwiatach jak i miniaturowym pokroju krzewów poprzez zminiaturyzowanie pięknych, dominujących w owym czasie kwiatów o estetyce mieszańców herbatnich. Pomysł niby prosty ale ktoś musiał na niego wpaść pierwszy. Tym pierwszym był Pedro Dot.Użył do tego celu własnego mieszańca herbatniego którego z jakichś powodów do tego czasu nie dał do obrotu handlowego. Mam tu na myśli odmianę Eduardo Toda. Zapylił go pyłkiem jedynej dochowanej do jego czasów róży miniaturowej Rouletti która u hodowców nie miała dobrej opinii. Z tej krzyżówki otrzymał może nie najlepszą odmianę jak na miniaturę bo o kwiatach nietypowo dużych, ale przyjęła się na rynku i jest w sprzedaży po dzień dzisiejszy. Mam tu na myśli Baby Gold Star. W parę lat później sięgnie jeszcze raz po Eduardo Toda i skrzyżuje ją z Pompon de Paris. Jest to inna że tak powiem naturalna miniatura. Dziś już wiemy , że o takim samym zestawie genów jak Rouletti – obie wszak wywodzę się z Old Bush China. Może to sport od Rouletti? Dość powiedzieć, że Rouletti, będę tak ją nazywał dla uproszczenia narracji,  przewija się w działalności Dota do końca lat czterdziestych w różnych kombinacjach. W tym pierwszym okresie twórczości są to krzyżówki z różnego rodzaju , że tak powiem obcymi hodowlami. A to  użyje Perle des Rouges i z krzyżówki z Rouletti otrzyma w roku 1944 dwie siostrzane udane siewki Perle de Alcanada  i nieco mniej udaną Perla rosa. Nawiasem mówiąc w roku 1953 Perla de Alcanada wyda mu prześliczny sport  Bambino. W tym samym okresie jako rośliny matecznej spróbował Cecile Brunner i ten pomysł zaowocował  w roku 1945 przepiękną i nad wyraz udaną różową Perle de Monserrat. Kolejna odmiana którą wówczas spróbował była Merveille de Rouges , to piękna ciemno czerwona polyantha F.Dubreuil. Tu znowu otrzymał w roku 1947 udaną parę siostrzyczek  a mianowicie Mon Petit i Granate.

W tym okresie jeszcze dwukrotnie używał EduardoToda. Raz przez ponowne zapylenie Eduardo Toda przez Rouletti  co dało mu słynną, białą Para Ti a drugi raz w parę lat potem , choć nie można wykluczyć, że znowu była to para siostrzyczek z tego samego siewu . Mam tu na myśli odmianę Rosina która zresztą została bardzo spopularyzowana w Wielkiej Brytanii przez Harrego Wheatcrofta po nazwą Josephin Whetcroft/córka Harrego/.W roku 1951, wygrała ona Trial Ground Cetificate   RNRS. Dodajmy, że w Anglii w zasadzie wszystkie miniatury Dota były bardzo cenione i popularne.W latach siedemdziesiątych z listy 9 miniatur wybranych jako najlepsze przez Royal National Rose Society, aż pięć pochodziło od niego.

W drugim okresie w pracy hodowlanej zaczyna stosować miniatury wyłącznie własnej hodowli raz używając Rouletti jako rośliny matecznej – uzyskał wówczas w roku 1949 Anny a drugi raz  zapylając  Perla de Alcanada  pyłkiem Rouletti.

Przed przejściem do trzeciego okresu, odnotujmy  pięcioletnią przerwę i po tych pięciu latach w roku 1956 pojawia się Grenadine w której już nie odnotowujemy obecności Rouletti w pierwszym pokoleniu. Przez następne 10 lat będą się pojawiały co jakiś czas nowe propozycje miniaturek, ale do krzyżówek stosował będzie tylko i wyłącznie własne, wcześnie wyhodowane odmiany przy czym jako roślin matecznych używa początkowo wyłącznie Perla de Monserrat a przy ostatnich dwu miniaturkach jakie wyhodował  jako rośliny matecznej użyje mieszańca herbatniego wyhodowanego przez syna Simo  a mianowicie odmiany Orient. Zapyli go pyłkiem Perla de Alcanada i tak wraca jak gdyby do punktu wyjścia gdy to własnego mieszańca herbatniego Eduardo Toda zapyla pyłkiem Rouletti. Z ta różnicą, że tym razem pyłkiem własnej miniatury Perla de Alcanada. Odmianami zamykającymi dorobek Dota w zakresie róż miniaturowych będą znowu siostrzane odmiany Pillar Dot i Mabel  Dot.

Taką to symboliczną kodą Pedro Dot, zamyka swą aktywność na polu róż miniaturowych. Świat na tym polu  znacznie go wyprzedził, że użyję tylko przykładu Ralpha Moore, który w tym czasie  tworzy miniaturowe  mieszańce róż mchowych i ich mutację z grupy crestet moss. Wprowadza też do róż miniaturowych striped i miniaturowe róże pnące.

Europejscy hodowcy  czerpali jednakowoż pełną garścią z dorobku P. Dota. Na przykład Sztandarowa produkcja firmy Meillandów – Starina , pochodzi bezpośrednio od Perla de Monserrat.

Zestawienie róż miniaturowych wyhodowanych przez Pedro Dota.

1940 -* Baby Gold Star  *                       Eduardo Toda x Rouletti

1944 -*  Perla de Alcanada    *               Perle des Rouges x Rouletti

1947 – Perle Rosa                                  Perle des Rouges x Rouletti

1945 -* Perla de Montserrat  *                Cecile Brunner x Rouletti

1946 – *Para Ti   *                                  Eduardo Toda x Pompon de Paris /Rouletti/

1947 – Mon Petit                                     Merveille de Rouges x Rouletti

1947 – Granate                                       Merveille des Rouges x Rouletti

———————————————————————————-

1951 – Rosina                                          Eduardo Toda x Rouletti

1949 – Anny                                           Rouletti x Perla de Montserrat

1950 – *Rosada    *                                Perla de Alcanada  x Rouletti

———————————————————————————-

1956 – Grenadine                                    Granate x / Mephisto x Perla de Alcanada/

1956 – Robin                                            Perla de Montserrat x Perla de Alcanada

1956 – Marylin -                                      Perla de Montserrat x Bambino czyli sport od Perla de Alcanada

1957 -* Si    *                                            Perla de Montserrat x /Anny x Tom Thumb/

1961 – Pixie Gold                                     Perla de Montserrat x / Rosina x Eduardo Toda/

1961 – Pixie Rose                                     Perla de Montserrat x / Mephisto x Perla de Alcanada/

1964 – Pillar Dot                                      Orient x Perla de Alcanada

1966 – Mabel Dot                                    Orient x Perla de Alcanada

Napisz komentarz