Orange Moss

om

Mchowa, mieszaniec róż mchowych

Hodowca – Ralph Moore, rok 1958.

Kwiaty – w tytułowym oranżu z przewagą żółcieni, średnicy do 8 cm, złożone z 10-15 płatków, płaskie. Pąki omszone.

Zapach -

Krzew – - jest to pnącze o pędach dorastających do około 3m długości.

Liście

Pochodzenie – Mark Sullivan x Golden Moss.

To bardzo ważna róża w dorobku  Ralpha Moore. Tak dobrze się składa, że hodowca opisuje o jej powstaniu i znaczeniu w książce zatytułowanej Modern Moss Roses.  Przytaczam tu obszerne, interesujące nas  fragmenty .

Prace nad hodowlą nowych Moss Roses rozpoczął Ralph Moore w 1948 r.,  Wówczas  to użył mieszańca mchowego firmy Pedro Dota Golden Moss do zapylenia mieszańca herbatniego Mark Sullivan w celu wyhodowania tego, co teraz nazywa się po prostu „O.M.”. (Skrót od Orange Moss) To dzięki tej hybrydzie uzyskano   Mini Moss „Lemon Delight”, „Goldmoss” i inne pomarańczowe i żółte mchowe. Zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie siewki rosły  na wysokość 2,5 – 3 m, Miały duże błyszczące liście i smukłe, dość dobrze prezentujące się pąki, które otwierały się w radosną mieszankę żółci i pomarańczy. Mech wprawdzie był sztywny lub ciernisty, ale był to początek . Mchowe z reguły zakładają  niewiele owocni,  nasiona nie kiełkują,   ale ta którą uzyskałem wytwarza duże ilości dobrej jakości pyłku.Wiele róż mchowych ma niską płodność – to znaczy, że zakładają one kilka lub nie mają żadnych owocni a pyłku  wytwarzają niewiele lub w ogóle. Istnieją wyjątki i   to był ten wyjątek, który umożliwił dalszy rozwój nowych mieszańców mchowych.

Począwszy od tej siewki, którą użyto jako rodzica pyłków, wykonano liczne krzyżówki z użyciem mieszańców herbatnich i floribund jako żeńskiego rodzicielskiego materiału siewnego , co było konieczne, aby uzyskać stale kwitnącą roślinę typu krzaczastego. Następnym krokiem było wyselekcjonowanie rośliny o częściowo zmutowanym krzewie   jako rodzica nasion lub pyłków.   Bowiem przez cały czas pamiętaliśmy o celu, jakim było wyhodowanie powtarzających kwitnienie  hybryd o dobrej formie , w różnych kolorach i z dobrym mchem. To była żmudna praca. Na przykład nie można uzyskać żółtego koloru.  Często proponowani rodzice są z jakiegoś powodu niezgodni lub nieodpowiedni, po prostu odmawiają krzyżowania się, lub potomstwo okazuje się jedynie mierne. Jedna odmiana może manifestować wpływ mchu na swoje hybrydowe potomstwo, podczas gdy inna dobra róża, skrzyżowana z tym samym pyłkiem, wykaże niewielki lub żaden wpływ mchu. Podczas gdy pierwotnym celem było opracowanie miniaturowych odmian róży z dobrze rosnącymi pąkami, wiedziałem, że będą one realizowane dopiero po skrzyżowaniu z innymi, bardziej zgodnymi i płodnymi rodzajami róż.

Pyłek z  Orange Moss był używany w licznych krzyżówkach przez lata, bowiem  jest produkowany obficie i jest kompatybilny z wieloma odmianami, więc przez skrzyżowanie żółto kwitnącej siewki mieszańca herbatniego z pyłkiem z OM uzyskałem sporą liczbę żółtych i pomarańczowych siewek z ładnym  mchem .Pyłek z jednej  najlepszej z nich, klarowny żółty, został następnie użyty w krzyżówce z floribundą, Rumba, do wyhodowania Goldmoss, pierwszego klonu typu jasno żółtego, z ładnym omszeniem.

Napisz komentarz