Zdrowotność English Roses

Tym razem zaproponuję Państwu tekst napisany przez Michaela Mariotta. Tytułem wstępu, słów kilka o Michaelu Marriott, autorze tego tekstu.

Jest on   dyrektorem technicznym  David Austin Roses  i jednym z najbardziej szanowanych ekspertów od róż. Jest również znany ze względu na swój styl pracy. Często odróżuje po świecie,  dzieląc się swoją wiedzą . Uczestniczy zdjęciach radiowych, telewizyjnych  i prasowych.
Od ponad 30 lat jest integralną częścią David Austin Roses,  jego entuzjazm jest zaraźliwy, a  znajomość róż jest encyklopedyczna. Jest projektantem ogrodów, znany jest z  alei romantycznych, oraz rabat złożonych z samych róż, czy też zmieszanych z bylinami. Zaprojektował wiele ogrodów bardzo różniących się między sobą. Jego publiczne ogrody różane i rabaty to: Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew, Ogród Różany Królowej Marii w Regent’s Park, Pałac Hampton Court, Wynyard Hall i Trentham Gardens, oraz w wielu ogrodach zagranicznych jak np. w siedzibie Austin Roses w Japonii.

Pytanie dziennikarza do Mariotta: Co uważasz za najważniejszy atrybut róży? „Według mnie, nie ma jednej postaci, która jest najważniejsza. Piękny kwiat bez zapachu jest rozczarowujący; najwspanialej  kwitnąca róża, której szybko opadają liście, jest brzydka. O jej pięknie decyduje połączenie postaci – piękny indywidualny kwiat, cudowny zapach, sposób w jaki kwiat jest trzymany na krzewie i dobre zdrowie – wszystko decyduje o tym, czy róża jest piękna, czy nie. Oczywiście również istnieje ścisły związek z naszą kulturą na bardzo wiele sposobów. Jakaż inna roślina może potencjalnie mieć piękny indywidualny kwiat, cudowny zapach, być łatwa w pielęgnacji i kwitnąć przez 6 lub więcej miesięcy w roku?”

Większość ogrodników na całym świecie domaga się obecnie, aby wszelkie róże, które sadzą w swoim ogrodzie, były jak najbardziej zdrowe. Nie chcą ich opryskiwać, przynajmniej nie za pomocą substancji chemicznych, którymi mogą potencjalnie zaszkodzić zarówno sobie, jak i środowisku.

Ich staranna uprawa jak też i zmieszanie z innymi roślinami ogrodowymi z pewnością pomoże w osiągnięciu tego celu, ale najważniejszym punktem wyjścia jest wybór takiej odmiany, która ma naturalnie wysoki stopień odporności na choroby.
Na rynku jest tak duży wybór odmian róż, że warto dokonać pewnych prób przed dokonaniem ostatecznego wyboru, starając się zidentyfikować najbardziej uciążliwe odmiany na danym obszarze.

Już wiele lat temu, David Austin zauważył, że ogrodnicy mieli opory przed ochroną chemiczną róż i dlatego uznał ich zdrowie jako jeden z najważniejszych priorytetów w swoim programie hodowlanym. Co ważne, próbował to zrealizować bez uszczerbku dla cech, które są tak ważne w angielskich różach, a najlepiej we wszystkich różach – pięknych kwiatach o wspaniałym zapachu i atrakcyjnym wzroście.

Aby uzyskać zdrowsze róże, można po prostu zdecydować podczas procesu wyboru programu hodowlanego, aby wybrać tylko te odmiany, które osiągają określony poziom zdrowotności. Jednakże w przypadku hodowcy, aby osiągnąć naprawdę znaczące ulepszenia we wszystkich kwestiach, musisz zacząć od rodziców, co oznacza znalezienie lub rozwinięcie/wyhodowanie/ rodzica, który da nam zdrowe sadzonki. Ponieważ przejście od wprowadzenia do wprowadzenia zajmuje 8 lub 9 lat, może to zająć bardzo dużo czasu.

Większość róż krzyżuje się bardzo chętnie, i to jest jednym z powodów, dla których dostępnych jest tak wiele odmian. Ale różni rodzice mogą produkować zupełnie inną liczbę i zróżnicowaną jakość sadzonek. Niektórzy rodzice mogą łatwo krzyżować się i nasiona kiełkują dobrze, ale sadzonki są mało interesujące. Z innymi rodzicami może być na odwrót – krzyżują się z trudnością i kiełkują słabo, ale otrzymujemy wysoki odsetek interesujących siewek . Wyzwaniem dla hodowcy jest odkryć lub rozwinąć rodziców, którzy chętnie produkują wiele sadzonek o wysokiej wartości, albo bezpośrednio wprowadzając takie do własnego programu hodowlanego.

Można powiedzieć, że ogólny poziom zdrowia English Roses wzrósł znacznie w ciągu ostatnich kilku lat, ale Austin obiecuje  kolejne prace nad zwiększeniem ich zdrowotności . Właśnie trwają prace nad obserwacją i oceną takich siewek, które w czasie próby w naszej szkółce w Anglii mają bardzo ciężkie czasy. Z 150 000 – 250 000 siewek które produkujemy każdego roku tylko 10 000  przechodzi pierwszy przesiew w szklarni opierający się wyłącznie na kryteriach estetycznych.

Wyselekcjonowane rośliny są następnie okulizowane na podkładkach w terenie, i tam można ocenić ich względny stan zdrowia oraz zdolność do radzenia sobie z angielską pogodą. Ponieważ nie są one w ogóle chronione chemicznie i są ze sobą blisko spokrewnione, wiele odmian szybko ulega chorobie i jest usuwanych.

Te pozostałe mogą przejść do następnego etapu selekcji i oceny, a liczba każdej sadzonki może zostać dowolnie zwiększona.
Proces ten powtarza się kilkakrotnie, dalej bez ochrony chemicznej, dopóki nie znajdziemy się w wybranej liczbie bardzo niewielu odmian, których liczba została zwiększona do kilku tysięcy każdej odmiany. Wtedy właśnie wtedy można podjąć ostateczną decyzję, która z nich zostanie wprowadzona do hodowli. Jak już powiedziałem, trudno jest być sadzonką róż . Z  150000 – 250000 siewek tylko 3 -6 jest wprowadzanych na rynek każdego roku.

Wszystkie te próby o których wspomnieliśmy, dotyczą klimatu Wielkiej Brytanii, ale pytanie brzmi: Jak to się ma do klimatu w innych krajach.? Czasami odpowiedź nie jest niezadowalająca. Teraz musimy przeprowadzić około dziesięciu prób w różnych państwach, aby dowiedzieć się, które z odmian polecane są do uprawy w różnych kluczowych regionach, podobnie jak w przypadku prób w Wielkiej Brytanii, róże nie są w ogóle opryskiwane lub przynajmniej tylko w przypadku absolutnej konieczności w szczególnie trudnym terenie. To już przynosi bardzo interesujące wyniki.

Przejdźmy teraz na poziom ogrodników. Wybrawszy zdrową różę odpowiednią  dla twojego klimatu,  kluczowe jest zapewnienie jej dobrego stanowiska, a następnie przygotowanie gleby i dbanie o nią tak starannie jak to jest możliwe. Niezależnie od rodzaju gleby, przed sadzeniem należy zawsze dodać do niej dużo próchnicy. Zawsze upewnij się, że wszystko, co dodasz, jest dostatecznie dobrze przekompostowane. Jeśli to możliwe, ziemię z kompostem winniśmy przemieszać na głębokość około 40 cm. Na tym etapie zawsze warto włożyć maksimum wysiłku - pamiętajmy bowiem, że nasza wybranka egzystować tu będzie przez co najmniej najbliższe 15 lat. Każdej wiosny ściółkujemy aby utrzymać poziom humusu.

Ogród lub rabata czysto różana może wyglądać wspaniale, ale jest to monokultura, która sprzyja rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób. Mieszanie róż z innymi roślinami, takimi jak byliny,rośliny dwuletnie lub jednoroczne, utrudni ich rozprzestrzenianie się  oraz pomoże przyciągnąć dobroczynne owady. Powinniśmy dbać o róże, jeśli to możliwe,  tak jak o siebie, dobrze je odżywiać i podlewać,ale także dbajmy o   ziemię – to naprawdę ma absolutnie kluczowe znaczenie dla sukcesów w uprawie róż, a właściwie to dla każdej rośliny w twoim ogrodzie, więc zawsze staraj się używać organicznego nawozu. Pokarm dolistny, w szczególności zawierający wodorosty, może również okazać się  bardzo pomocny.

Róże kochają wodę, ale pamiętaj, aby ją stosować  rozsądnie , dbać by nie moczyć liści , gdyż  jest to najprostszy sposób na zachęcanie do pojawienia się czarnej plamistości.

Jest to jeden z rozdziałów pracy zbiorowej zatytułowanej „The Suinstable Rose Garden”, wydanej w roku 2010. Tekst / w istocie reklamówka Davida Austin Roses/na pierwszy rzut oka wydaje się trywialny a podane w nim prawdy oczywiste, zwłaszcza dla nieco zaawansowanego rosomanes. To jednakowoż tylko pozór. Autor bowiem uświadamia nam, że nie ma żadnych cudownych sposobów na to by zapewnić sobie zdrowy wspaniały ogród a w nim zdrowe, wspaniałe róże. Mówi nam , że istnieją pewne niezbywalne kanony, prawidła których winniśmy przestrzegać a wówczas będzie szansa, że pozbędziemy się / bądź znacznie ograniczymy to czego tak nienawidzimy. Ochrony chemicznej.

 

 

Napisz komentarz